reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft DDoS

Microsoft, tarihinin en büyük DDoS saldırısını duyurdu

Yazılım devi Microsoft, bugün tarihinin en büyük DDoS saldırısını duyurdu. Konu hakkında firma çok büyük rakamlar paylaştı.

Bilmeyenler için DDoS yani Distributed Denial-of-Service, internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırı türü olarak uzun yıllardır hayatımızda.

Bu saldırı tipi zaman zaman ele geçirilen bilgisayarlar ile kurulan zombi sistem ağlarıyla farklı amaçlarda kullanılıyor. İşte bunlardan birisine yazılım devi Microsoft da maruz kalmış.

Firma spesifik olarak geçtiğimiz ağustos ayında tam 2.4 Tbps’lik bir DDoS saldırısına uğramış. Bu saldırı direkt olarak firmanın Azure sunucularına yapılmış ve saldırı merkezi Avrupa olarak seçilmiş.

Firmanın 2020’de kaydettiği en büyük saldırıdan tam yüzde 140 daha büyük olduğu aktarılan bu yeni saldırı, Microsoft’un açıklamasına göre 10 dakika boyunca sürmüş.

Saldırı elbette sürekli 2.4 Tbps seviyesinde kalmamış. Bu ulaşılan en yüksek seviyeymiş. Saldırı sürecinde 0.55 Tbps ve 1.7 Tbps hızları da ölçülmüş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft sunucuları elbette DDoS saldırılarına karşı önemli korumalara sahip

Firmanın başına gelen bu büyük saldırıda trafik, Malezya, Vietnam, Tayvan, Japonya ve Çin merkezli yaklaşık 70 bin farklı kaynaktan gelmiş.

Dünyanın en büyük bir diğer sunucu sağlayıcını Amazon Web Services (AWS) ise geçtiğimiz yıl 2.3 Tbps’lik bir saldırıya maruz kalmış.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı