reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’tan dokunmadan kontrol sağlayan ekran teknolojisi

Apple ilk olarak Apple Watch ile kullanıma sunduğu Force Touch özelliğini daha sonrasında 3D Touch adıyla iPhone 6s‘e getirdi. Kimileri bu özelliği eleştirse de akıllı telefon kullanımına yeni bir soluk getirdiği için kısa sürede sevildi ve diğer firmalar benzer cihazlar yapmak için kolları sıvadı. Microsoft ise Apple’ı takip etmek yerine bambaşka bir teknolojiye odaklanmış durumda. Pre-Touch olarak adlandırılan bu ekran teknolojisi, ekrana dokunmaya dahi gerek bırakmıyor.

Samsung’un Galaxy Note serisinde Air Command adlı bir özellik bulunuyor ve bu özellik ile S-Pen daha ekrana dokunmadan algılanıyor ve bazı komutların verilmesi mümkün oluyor. Microsoft’un geliştirdiği teknoloji ise bunu yapabilmek için stylus’a gerek duymuyor ve parmağın ekran üzerinde gezinmesini algılayabiliyor. Örneğin video izlenirken el ekran üzerine doğru getirildiğinde hızlıca kontrol menüsü ortaya çıkıyor ve böylece boş yere ekrana dokunmaya ihtiyaç duyulmuyor.

Kullanıcının telefonu tek elle mi yoksa iki elle mi tuttuğunu algılayabilen sistem, buna uygun bir arayüzü ekrana getiriyor. Yazı üzerinde gezinirken istenen kısımlar işaretlenebiliyor veya linklerin üzerine dokunmadan ön izleme penceresi açılıyor. Tüm bunları yapmak için ekrana hiçbir şekilde dokunmaya gerek olmuyor. Geliştirme aşamasında olan Pre-Touch özelliğinin gelecek yıl piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10 ve belki de Android cihazlarda kullanılacağı düşünülüyor.