reklamı kapat

POPÜLER

Nokia’nın iptal edilen “gerçek 3D Touch”lı telefonu ilk kez göründü [Video]

Force Touch, bir diğer ismiyle 3D Touch teknolojisi ilk olarak iPhone 6s ile birlikte hayatımıza girdi ancak bu zamana kadar bu teknolojiyi deneyen ilk firma Apple değildi. Microsoft bundan yıllar önce çok gelişmiş bir 3D Touch teknolojisi üzerinde çalışmış ancak bu telefonu sonradan iptal etmişti. Böylesine ilginç bir telefonun hiç gün yüzü göremeden tarihin tozlu sayfalarında yer alması, birçok kişinin kullanılan teknolojiyi merak etmesine yol açmıştı. Nihayet cihazın çalışan bir prototipi ortaya çıktı ve incelendi. 

2014 yılında iptal edilen Lumia Mclaren‘de 5,5 inçlik Full HD ekran bulunuyor. 2,3 GHz hızında çalışan Snapdragon 800 işlemciden güç alan telefonda 2 GB RAM kullanılıyor. Günümüzde bu donanımlar eskide kaldı ancak cihazda öyle bir 3D Touch özelliği var ki, bulunduğumuz yılda bile bu teknolojiye erişebilen bir cihaz mevcut değil.

Gerçek 3D Touch olarak düşünebileceğimiz bu teknolojide kullanıcı ekrana dokunmaya gerek kalmadan havadan yönlendirmeler yapabiliyor. Yalnızca jestlerle bile menüler arasında geçişler yapılabiliyor veya farklı işlemler gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca parmak ekrana yakınlaştırıldığında canlı kutucuklarda hoş bir animasyon meydana geliyor. Yapılan incelemede ekranın her köşesinde, birden fazla parmağın algılanabildiği ifade ediliyor.

Bir diğer özellik ise telefonun tutuşuyla alakalı. Cihaz, kullanıcının telefonu hangi şekilde tuttuğunu algılıyor ve böylece ekranın yatay mı yoksa dikey modda mı konumlandırılacağı net bir şekilde algılanabiliyor. Örneğin telefonu dik kullanımda gibi tutarken yan çevirseniz bile ekran yatay moda geçmiyor. Tüm bu ilginç özellikleriyle birlikte maalesef iptal edilen Nokia Lumia Mclaren’in yeteneklerine haberin görselindeki videodan göz atabilirsiniz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Nokia’nın iptal edilen “gerçek 3D Touch”lı telefonu ilk kez göründü [Video]” için bir cevap

  1. Okan dedi ki:

    Ulan vicdansız Microsoft umarım batarsın. Ne hale getirdin güzelim şirketi.