reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’tan parkinson hastalarının yazı yazabilmesini sağlayan bileklik: Emma Watch [Video]

Bir tür sinir sistemi hastalığı olan parkinson için ne yazık ki hastalığı tamamen geçirecek bir tedavi bulunmuyor. Ancak hastalığın etkileri teknoloji yardımıyla azaltılabilir.

Geçtiğimiz yıllarda parkinson hastaları için bir kaşık tasarlanmış ve kaşığın hastanın ellerinin titremesinin ters yönünde titreyerek sabit durması sağlanmıştı. Bu sayede hastaların rahat bir şekilde yemek yemesi amaçlanıyordu. Microsoft’un araştırma ve inovasyon departmanı yöneticisi Haiyan Zhang, benzer ancak daha etkili bir projeyle ortaya çıktı. Emma Watch’u tasarlayıp geliştiren Zhang, saat tasarımlı bileklikle parkinson hastalarının yazı yazabilmelerini sağlıyor.

Grafik tasarımcı Emma Lawton‘a yardım edebilmek adına yola çıkan Zhang’ın tasarladığı Emma Watch, hastanın ellerinin yarattığı sarsıntının tam ters yönünde titreşimler gönderiyor. Böylelikle elin daha stabil hareket etmesi sağlanıyor. Tasarım itibarıyla bir saat gibi bileğe takılabilen Emma Watch, kullanım sırasında rahatsızlık yaratmıyor. Zhang’ın bu kuralları değiştiren icadı diğer parkinson hastaları için de bir umut ışığı oldu. Ancak saatin seri üretime geçmesi için ne yazık ki daha zaman var gibi görünüyor. Atılan bu ilk adımla beraber Microsoft’un gelecekte parkinson hastaları için özel bir bileklik çıkarması olası. Proje ve Haiyan Zhang ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR