reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un güvenliği robotlara emanet

Yazılım devi Microsoft, “geleceğin güvenlik robotu” olarak gösterilen Knightscope K5 adlı robotları göreve getirdi ve bundan böyle silikon vadisinde Microsoft’un güvenliği işte bu robotlardan sorulacak.

Olaylara direkt olarak müdahale edemese de üzerinde bulunan gelişmiş sensörler sayesinde tüm olumsuzlukları algılayabilen K5, bu bilgileri güvenlik birimlerine veya istenen herhangi yere aktarabiliyor. Uzaklık sensörleri aracılığıyla gittiği yöndeki engelleri de aşabilen robot böylece tüm çevreyi rahatlıkla gezerek kontrol edebiliyor. İnsan boyutunda olan yapısıyla robotların birçoğundan ayrılan Knightscope’un güvenlik robotu, üzerinde bulunan mikrofon sayesinde ortam seslerini dinleyerek olası tehlikeleri önceden farkedebiliyor ve algılayıcıları sayesinde ise doğal afetleri erkenden uyarabiliyor.

Microsoft’un bahsi geçen robotlardan kaç tane aldığı ve ne kadar para ödediği ile ilgili henüz bilgi yok. Microsoft‘un ardından diğer teknoloji firmaları da bu modaya ayak uydurup robot güvenlikler kullanmaya başlarsa şaşırmamak gerek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft’un güvenliği robotlara emanet” için bir cevap

  1. Ahmet Furkan Baran dedi ki:

    Doctor Who’daki robotlara benziyor yakında onlar da gelirse şaşırmam 🙂