reklamı kapat

POPÜLER

İnsan boyutunda güvenlik robotları geliyor [Video]

Teknoloji geliştikçe insanların yapması gereken birçok zorlu işi robotlar üstlenmeye başlıyor. Bunların son örneği olan Knightscope adlı güvenlik robotu, bulunduğu ortamda güvenliği sağlıyor ve suç işlendiğinde merkezi uyararak anında müdehale edilmesine imkan tanıyor.

Kaliforniya’da 2013 yılından bu yana geliştirilen Knightscope, içerisinde bulunan kameralar aracılığıyla etrafı gözetleyebiliyor, sensörler aracılığıyla çevresinde bulunan engellere takılmadan dolaşabiliyor, navigasyon ile yolunu bulabiliyor ve elektrik motorlarıyla hareket edebiliyor. Şarj edilebilen büyük bir pile sahip olan robot, kameraları aracılığıyla araçların plakalarını da algılayabiliyor. Ayrıca hava durumunu, basıncı ve karbondioksit oranını ölçerek tehlikeli durumlarda haber verebiliyor. Termal kamerası ile ısı farklılıklarını da ayırt edebilen robotta bulunan radar ve LIDAR (Light Imaging Detection and Ranging) özellikleri ile cisimlerin yerlerini ve hızlarını öğrenebilmesi de mümkün oluyor. Veri alışverişini ise Wi-Fi ve hücresel veri aracılığıyla sağlıyor.
knightscope
Kullanımı sayesinde işlenen suçları yüzde 50 oranında azaltacağı belirtilen Knightscope’un bu gelişmiş özellikleri, çevrede yaşanan tüm olumsuzluklar internet üzerinden yetkililere aktarılıyor ve sorunların hızlıca çözülmesini sağlıyor. 24 saat çalışabilen robotun şarj olması için ise yalnızca 15 ile 20 dakika arasında bir süre yeterli oluyor.

Şu ana kadar 7 adet üretilen robotun 4 tanesinin yıl sonunda ismi açıklanmayan teknoloji firmalarına gönderileceği dile getiriliyor.

VİDEO

YORUMLAR