reklamı kapat

POPÜLER

microsoft sensörlü klavye

Microsoft’un hareket sensörlü klavyesiyle artık ekrana dokunmaya gerek kalmayacak [Video]

PC üzerindeki dokunmatik ekranlar ve havada el hareketleriyle yapılan kontroller kullanışlı olsa da, en temel görevleri yerine getirmek için elinizi sürekli kaldırmak zorunda olmanın çok da konforlu olmadığını kabul etmek gerekiyor. Microsoft‘un şu an deneme aşamasında olan Type-Hover-Swipe klavyesi raflardaki yerini aldığında bilgisayar kullanıcıları rahat bir nefes alabilir.

Söz konusu klavye üzerindeki tuşların arasında, el hareketlerini daha doğal bir şekilde yapabilmenize olanak tanıyan kızılötesi hareket sistemi bulunuyor. Teknoloji oldukça düşük çözünürlükle çalışmasına rağmen gelişmiş komutları tanımlayabilecek kadar hızlı ve hassas. Klavyenin kendine özgü eğlenceli özellikleri de bulunuyor, örneğin bir yarış oyunu oynarken ellerinizi bir direksiyon tutuyormuş gibi hareket ettirerek kontrol sağlayabiliyorsunuz.

Söz konusu klavyenin üretim planına dair bilgi henüz yok, Microsoft da cihazın halihazirdaki formuyla piyasaya sürülemeyeceğini belirtiyor. Yine de ellerimizin biraz rahatlamasını sağlayabilecek olan bu konsep konusunda heyecanlanmamak elde değil. Microsoft parmağın kesin konumunu izleyebilen bu sensörler sayesinde dokunmatik ekrana dahi gerek kalmayabileceğini ifade ediyor.

VİDEO