reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

paul allen

Microsoft’un kurucularından Paul Allen hakkında üzücü haber

Microsoft’un kurucuların Paul Allen’dan üzücü bir haber geldi. Bill Gates’la birlikte 1975 yılında Microsoft’u kuran Paul Allen, 65 yaşında hayata veda etti. 20,3 miyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 21.kişisi olan Paul Allen, Amerika’nın Seattle şehrinde öldü.

Advertisement

Bu ay başında tedavi gördüğünü açıklayan Allen, yaklaşık dokuz yıl önce aynı kanseri yenmişti. Hodgkin dışı lenfoma kanseri yüzünden hayata vefat eden Paul Allen, aynı zamanda NBA’deki Portland Trail Blazers takımının da sahibi olduğunu hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paul Allen kimdir?

Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, aynı zamanda Charter Communications‘da yönetici ve Dreamworks Animation‘da da ortak yönetim görevlerinde bulunuyor. Paul Allen’ın iki de profösyönel spor takımı var: Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.

Paul Gardner Allen, Kenneth S. Allen ve Faye G. Allen‘ın çocukları olarak 21 Ocak1953 de Seattle, Washington‘da dünyaya geldi. Allen, Bill Gates’le tanışıp arkadaş olacağı Seattle’ın saygın özel okullarından biri olan Lakeside School‘a başladı. Gates, Allen’dan 2 sınıf alttaydı ancak bilgisayar üzerine olan ortak duyguları, tanışıp sıkı birer dost olmalarını sağlamakta gecikmiyordu.

Okulun ufak bilgisayarını birlikte, aralıksız meşgul ediyorlardı. Ancak daha güçlü ve çok yönlü bir bilgisayar olan ihtiyaçları onları Washington Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına çekiyordu. Laboratuvarlara gizlice giren Allen ve Gates’in yakalanması uzun sürmedi. Ancak üniversite yönetimiyle yaptıkları “öğrencilere ücretsiz bilgisayar desteği” anlaşması sayesinde laboratuvarlara girişlerine izin verildi.

1975 yılında Gates ile birlikte, Albuquerque, New Mexico‘da, Microsoft’u ( Micro-soft ) kurdu ve Basic Interpreter satmaya başladı. 1980 senesinde Allen, Microsoft’un, QDOS adı verilen işletim sistemini satın alması için öncülük etti.

Microsoft’un QDOS’u 59.000 dolara almasından sonra Gates ve Allen, QDOS üzerinde tekrar çalışarak, işletim sistemini IBM‘in ihtiyaçlarına göre düzenledi. IBM ile yapılan kontrat, Microsfot’un IBM’in yeni PC’lerinin işletim sistemlerini üreteceği üzerineydi. Bu gelişme Microsoft için büyük tırmanışın ilk adımıydı.