reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un video yazılımı sarsıntılara son veriyor [Video]

Google Glass ve GoPro gibi cihazlardan sonra “first person” çekimler aldı başını gitti. Ancak çekim hızına da bağlı olarak sonuç çoğunlukla titreyen görüntülerden ibaret kalıyor. Microsoft’un geliştirdiği teknoloji ise buna dur diyor.

Microsoft Research ekibinden Johannes Kopf, Richard Szeliski ve Micheal Cohen, hızlandırılmış video çekimlerini iki kat netleştiren bir yazılım geliştirdi. Kamera sarsıntılarını minimuma indiren teknoloji, deyim yerindeyse yağ gibi akan görüntüler sunuyor. Böylece ortaya daha profesyonel ve kaliteli bir video deneyimi çıkıyor.

Yazılım basitçe orijinal görüntünün 3D haritasını çıkararak yeni bir kamera yolu oluşturuyor. Daha sonra bu iki görüntü harmanlanarak ortaya yepyeni, pırıl pırıl bir görüntü çıkıyor. Microsoft’un “hyperlapse” diye tanımladığı teknoloji, yine Kopf ve Szeliski’nin beraber çalıştığı 3D panaromik video programı Photosynth ile benzer mantığa sahip.

Microsoft’un projesi, interaktif yazılımlar ve bilgisayar grafikleri hakkında düzenlenen SIGGRAPG 2014’te boy gösterecek. Ayrıca yazılım devinin, hyperlapse teknolojisini daha sonra Windows uygulamasına dönüştürmesi bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft’un video yazılımı sarsıntılara son veriyor [Video]” için bir cevap

  1. Müthiş dedi ki:

    Bu iyi haber işte