reklamı kapat

POPÜLER

Mide bulantısına bir tuşla elveda deyin: CinvStop

Deniz veya kara yolculukları sırasında mide bulantısından sık sık şikayet edenlerdenseniz teknoloji artık bu probleme de bir çözüm sunuyor. Bileğe takılabilen CinvStop isimli yeni cihaz ufak elektrik şoklarıyla mide bulantısının iletimine engel oluyor.

Eğer midesi çabuk bulanan kişilerdenseniz, olup olmadık yerlerde bu problemle baş etmek zorunda kaldığınıza eminiz. Kimi zaman dalgalı bir günde vapuru tercih etmek veya uzun bir araba yolcuğu yapmak zorunda kalmak gününüzü mahvedebiliyor. CinvStop bazen sebepsiz yere çektiğiniz bu sıkıntıyı sonlandırma vaadiyle yola çıkıyor.

Teknik olarak bu cihaz mide bulantısını ortadan kaldırmayı vadetmiyor. Sadece oluşan mide bulantısı hissini zihninize iletmiyor. Böylece problemi yaşadığınızın farkına bile varmıyorsunuz. Peki bu nasıl oluyor? Zhiqing Ji, Yang Ye ve Hengchong Yu tarafından tasarlanan cihaz akıllı saatler veya aktivite takip cihazları gibi bileğe takılıyor. Oldukça zarif bir tasarıma sahip olan cihaz sinir sisteminin uyarıları iletim biçimini ufak elektrik şoklarıyla engelliyor. Elektrik şoku denildiğinde gözünüz korkmasın. Bu şoklar o kadar ufak ki, siz asla hissetmiyorsunuz. Ancak sinir sisteminizin mide bulantısını iletmesine engel olmaya da yetiyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey CinvStop’ın üzerinde yer alan ufak tuşa basmak. Böylece olmadık yerlerde ortaya çıkan mide bulantısına elveda diyorsunuz. Sistem o kadar başarılı ki hamilelik sırasında oluşan mide rahatsızlıklarını dahi hissetmenize engel oluyor.

Şimdilik CinvStop‘un ne zaman piyasaya çıkacağı veya satış ücretinin ne olacağı bilinmiyor. Cihaza ait görselleri haberimizin girişindeki galeride bulabilirsiniz.