reklamı kapat

POPÜLER

VR deneyiminin oluşturduğu mide bulantısı için yeni bir çözüm geliştirildi [Video]

Sanal gerçeklik deneyimlemesi çok keyifli ve çok etkileyici bir alan. Ancak hala gelişime açık ve düzeltilmesi gereken pek çok sorunu var. Örneğin bir süre sonra oluşturduğu mide bulantısı gibi.

Oculus Rift’i incelerken en çok şikayet ettiğimiz şey yarım saat gibi bir sürede baş gösteren mide bulantısının bizi oyunu kapamaya zorlamasıydı. Belirli bir sürenin altında insan kendini hasta hissediyor ve dayanılmaz bir mide bulantısıyla boğuşmak durumunda kalıyordu. Bunun da en büyük sebeplerinden biri görüntünün hareket ediyor ama kullanıcının sabit duruyor olması. Oculus her ne kadar bu problemi minimuma indirdiğini söylemiş olsa da ne yazık ki son üründe bu problemin çözülmediği açık. Alanda yapılan pek çok çalışma da yeterli değil. Colombia Üniversitesi‘nin yaptığı araştırma ise umut vadedici.

Üniversitenin yaptığı araştırma en basit tabirle kullanıcının gördüğü alanı maskeleme üzerine çalışıyor. Deneyim sırasında mide bulandırıcı ani hareketlerde görüntüyü hafifçe maskeleyerek görüntü alanını kısıtlayan çözümün olumlu sonuçlar verdiği belirtiliyor. Tabii böyle bir deneyimde kimse görüntü alanının maskelenmiş olmasını istemez. Fakat yaptıkları detaylı testlerde kullanıcıların büyük çoğunluğunun görüntü alanının kısıtlandığını dahi fark etmediği ve deneyimlerine aynı şekilde devam ettikleri belirtiliyor. Böylesine bir yazılım özellikle Oculus Rift kullanıcılarını sevindirecektir. Çünkü platformun sunduğu etkileyici oyunları bitirmek için güçlü bir mide gerekiyor.