reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan heyecan verici artırılmış gerçeklik gözlüğü hamlesi

Apple’ın artırılmış gerçeklik teknolojilerine olan ilgisi çok uzun bir süredir biliniyor. Zaten geçtiğimiz WWDC17 konferansında  AR odaklı birçok sunumun yapılması da Apple’ın bu konuda ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor. Apple’ın gelecekte artırılmış gerçeklik gözlüğü piyasaya sürmek istediği yönünde iddialar bulunuyor. Yeni gelen bilgiler de bu iddiaları daha da kuvvetlendirecek türden. Söylenenler doğruysa Apple, Almanya merkezli SensoMotoric Instruments isimli şirketi bünyesine katıyor.

Bahsi geçen şirket, göz takip özellikli gözlükler ve sistemler geliştirmeye odaklanmış durumda. Şirketin geliştirdiği teknoloji Oculus Rift gibi VR cihazların da da kullanılıyor. Göz takibi yapılarak görüntü buna uygun şekilde ayarlanıyor ve böylece mide bulantısı ya da baş dönmesi gibi yan etkilerin engellenmesi sağlanıyor. Eğer Apple bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üretmek niyetindeyse onun önünde de aşılması gereken bu sorunlar bulunuyor. Dolayısıyla Apple’ın böyle bir satın alım yapması kulağa mantıklı geliyor.

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlükleriyle ilgili böylesine net bir adım attığı iddiası heyecan verici. Öte yandan ne Apple’dan ne de SensoMotoric Instruments’ten konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Her iki şirketin de satın alımı gizli tutmaya çalışıyor olması muhtemel. Konuyla ilgili detayların önümüzdeki dönemlerde netleşmesi bekleniyor.