reklamı kapat

POPÜLER

Midjourney openAI

Midjourney, seçim öncesinde “Trump” ve “Biden” görseli üretilmesini yasakladı

Yapay zeka temelli görsel üretim tarafının en büyüklerinden Midjourney, seçim öncesi “Trump” ve “Biden” görseli üretilmesini yasakladı.

Yazdıklarınızı ya da başka bir deyişle verdiğiniz komutları inanılmaz iyi şekilde görsel hale getiren üretken yapay zeka merkezli içerik üretim sistemi Midjourney, yaklaşan ABD seçimi öncesinde bir güvenlik adımı attı ve yukarıda da dediğimiz gibi servis içinde başkan adayı “Donald Trump” ve yeniden aday olan mevcut başkanı “Joe Biden” görseli üretilmesini yasakladı. Seçimi manipüle etme yönelik içerikleri üretilmesini istemeyen ve bu elbette çok mantıklı servis, dün de gündemdeydi. Eğer kaçırdıysanız Midjourney artık sayfanın altındaki ya da yukarıdaki galerideki örneklerde de görebileceğiniz üzere oluşturulan bir karakteri, farklı görsellere genel yapıyı bozmadan ekleyebiliyor. Bu uzun zamandır talep edilen bir özellikti ve serviste gerçek anlamda yeni bir dönem daha başlattı. Belirlenen karakteri yüz hatları yanında saç, sakal ve kıyafetleriyle birlikte farklı sonuçlara dahil edebilen sistem, şu an ilk test aşamasında yani bazı ufak hatalar ya da farklar ortaya koyabiliyor. Ancak deneyenlerin genel olarak memnun kaldığı altyapı, çok büyük kapıları aralıyor, yeni içerik üretim imkanları getiriyor. Şirket buna ek olarak dün ilginç bir adımla da gündeme gelmişti. Şirket Stability AI çalışanlarının hizmetini kullanmasını yasakladı. Sistem biliyorsunuz başkaları tarafından yapılan çizimler ya da çekilen fotoğraflar ile eğitildi. Bunun için internet üzerinde bulduğu milyonlarca fotoğrafın büyük bölümünü izinsiz olarak toplayan ve onları büyük dil modelini eğitmek için kullanan firma, kendi verilerinin çalınmasından ise hiç hoşlanmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket yaptığı açıklama kapsamında, rakip üretken yapay zeka şirketi Stability AI çalışanlarının kendi verilerini kazıma girişiminde bulunduğunu ve bunun ciddi bir sistem kesintisine neden olduğu iddia etti. Bu yüzden de ilginç bir adım atan şirket, tüm Stability AI çalışanlarının hizmetini kullanmasını yasakladı. Bu konuda, “Stability AI’dan birileri, cumartesi günü gecenin bir yarısı tüm istem ve görüntü çiftlerini almaya / kazımaya çalışıyordu.” açıklamasını yapan şirket, yaşananlar nedeniyle benzer adımla hizmette kesintilere neden olacak herhangi şirketlerin çalışanlarını yasaklayacak yeni bir kural da getirdi.

Midjourney gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

İLGİLİ HABERLER