reklamı kapat

POPÜLER

Midjourney v5

Midjourney, Stability AI çalışanlarının hizmetini kullanmasını yasakladı

Kısa süre önce ilginç bir adım atan Midjourney, Stability AI çalışanlarının hizmetini kullanmasını yasakladı.

Yazdıklarınızı ya da başka bir deyişle verdiğiniz komutları inanılmaz iyi şekilde görsel hale getiren üretken yapay zeka merkezli içerik üretim sistemi Midjourney, başkaları tarafından yapılan çizimler ya da çekilen fotoğraflar ile eğitildi. Bunun için internet üzerinde bulduğu milyonlarca fotoğrafın büyük bölümünü izinsiz olarak toplayan ve onları büyük dil modelini eğitmek için kullanan firma, kendi verilerinin çalınmasından ise hiç hoşlanmadı. Şirket yaptığı açıklama kapsamında, rakip üretken yapay zeka şirketi Stability AI çalışanlarının kendi verilerini kazıma girişiminde bulunduğunu ve bunun ciddi bir sistem kesintisine neden olduğu iddia etti. Bu yüzden de ilginç bir adım atan şirket, tüm Stability AI çalışanlarının hizmetini kullanmasını yasakladı. Bu konuda, “Stability AI’dan birileri, cumartesi günü gecenin bir yarısı tüm istem ve görüntü çiftlerini almaya / kazımaya çalışıyordu.” açıklamasını yapan şirket, yaşananlar nedeniyle benzer adımla hizmette kesintilere neden olacak herhangi şirketlerin çalışanlarını yasaklayacak yeni bir kural da getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Midjourney bundan önce bizim gündemimize bir internet sitesi ile gündeme gelmişti. Servis eğer bilmiyorsanız yıllardır Discord üzerinde kullanılabiliyor. Ancak bu durum yakında değişecek çünkü firma Midjourney Alpha adı altında bir internet sitesi hazırladı ve testlere başladı. Bu internet sitesi sayesinde kişiler içerik üretmek için Discord kullanmak zorunda kalmayacak, buna hemen hemen herkes oldukça sevinecek. Alpha testlerini sadece serviste belirli sayıda içerik üretenlere açan şirket, önümüzdeki aylarda geniş çaplı çıkışı yapacaklarını da belirtiyor. Bu aşağıdaki X videosunda görebileceğiniz site için kullanımı kolay modern bir arayüz hazırlayan şirket, çıktılar için çok sayıda ayar seçeneği hazırlamış ve Discord’a oranla bin kat daha anlaşılabilir bir temel oluşturmuş durumda.

Midjourney gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor