reklamı kapat

POPÜLER

Stability AI CEO'su Emad Mostaque

Stability AI CEO’su Emad Mostaque görevi bıraktı

Yapay zeka tarafında dikkat çeken Stability AI şirketinin kurucusu ve CEO’su Emad Mostaque görevi bıraktı.

Bu gerçekten sürpriz bir karar oldu, Emad Mostaque’nin yerini kimin alacağı ise henüz açıklanmadı. Bu arada Emad Mostaque CEO’luk görevi yanında yönetim kurulundan istifa ettiği de duyuruldu. Aktarıldığı kadarıyla Mostaque bu kararı merkezi olmayan bir yapay zeka hedefi için almış durumda. X hesabı üzerinden konu hakkında, “Merkezi yapay zekayı daha merkezi bir yapay zeka ile yenemezsiniz.” açıklamasını yapan Mostaque, artık yapay zeka tarafında gücün tek bir noktada toplanmaya başladığını ve bundan sonra bu sorunu çözmek için çalışacağını söyledi. Stability AI en son Midjourney adımıyla ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız yazdıklarınızı ya da başka bir deyişle verdiğiniz komutları inanılmaz iyi şekilde görsel hale getiren üretken yapay zeka merkezli içerik üretim sistemi Midjourney, başkaları tarafından yapılan çizimler ya da çekilen fotoğraflar ile eğitildi. Bunun için internet üzerinde bulduğu milyonlarca fotoğrafın büyük bölümünü izinsiz olarak toplayan ve onları büyük dil modelini eğitmek için kullanan firma, kendi verilerinin çalınmasından ise hiç hoşlanmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket yaptığı açıklama kapsamında, rakip üretken yapay zeka şirketi Stability AI çalışanlarının kendi verilerini kazıma girişiminde bulunduğunu ve bunun ciddi bir sistem kesintisine neden olduğu iddia etti. Bu yüzden de ilginç bir adım atan şirket, tüm Stability AI çalışanlarının hizmetini kullanmasını yasakladı. Bu konuda, “Stability AI’dan birileri, cumartesi günü gecenin bir yarısı tüm istem ve görüntü çiftlerini almaya / kazımaya çalışıyordu.” açıklamasını yapan şirket, yaşananlar nedeniyle benzer adımla hizmette kesintilere neden olacak herhangi şirketlerin çalışanlarını yasaklayacak yeni bir kural da getirdi.

Stability AI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor