reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

3d house

Mimarlık öğrencilerinden 3D yazıcıyla üretilen kompakt ve mobil ev projesi

3D baskı teknolojisinin mimari tasarımlar üzerindeki etkisine ilişkin haberleri daha önce de paylaşmıştık. Bazıları tarafından ikinci bir sanayi devrimine yol açacağı düşünülen bu teknoloji, ileri görüşlü mimarlık fakültelerinin ders programlarına şimdiden dahil edilmiş durumda. Münih, Almanya’daki 3M futureLAB mimarlık öğrencileri de, ders programları dahilindeki bir proje için 3D yazıcı kullanarak tek kişiyi barındırmaya yönelik tam ölçekli mobil daireler ürettiler.

Advertisement

3d house
Genç yetişkinlerin aktif ve göçebe yaşam tarzına uyacak şekilde tasarlanan mobil daireler, “Küçük Ölçekli Mobil Yaşam” konulu bir proje ödevi kapsamında ortaya çıkmış. Daha önce Renzo Piano’nun tasarladığı kompakt yaşam alanı Diogen‘den esinlenen öğrenciler, kompakt yaşam fikrini bir adım ileri taşıyarak yatak odası, mutfak ve banyo gibi temel alanlara ek olarak multimedya deneyimini de yaşam alanına dahil etmişler.

3d house
Dairelerin kubbeli tasarımında her milimetre dikkatle kullanılmış. Örneğin tuvalet katlanarak duvarın içine gizlenebiliyor ve zeminin altı depolama alanı olarak ayrılmış. Üst kısımda bulunan yatak odasına ise katlanan merdivenin açılmasıyla ulaşılıyor. Buradaki yuvarlak pencere ana ışık ve hava kaynağını oluşturuyor, ancak kabinin içinde yapay ışık kaynakları da bulunuyor. Yatak alanının karşısındaki duvar ise multimedya ortamı olarak bırakılmış. Yatağın altındaki projektörden yansıtma yapılarak kullanılan bu ortam evi teknoloji çağının ihtiyaçlarına daha uygun hale getiriyor.

3d house
Yakın geleceğin özgür, gezgin, dolayısıyla da kompakt yaşamlar süren gençleri bu dairelere gerçekten talep gösterir mi? Yumurta biçimli kara kutular ilk başta çok çekici görünmese de, çantanızı toplar gibi evinizi toplayıp gidebilmek kulağa bir hayli cazip geliyor.

3d house

3d house