reklamı kapat

POPÜLER

Mimik taklit edebilen algoritma [Video]

Teknoloji ve dijital çağ yazılımın gücünü arkasına alarak yapılabileceklerin sınırını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. Artık George W. Bush’un konuşmasını Barack Obama’ya yaptırabilir, Gandalf’ın repliklerini Dumbledore’a söyletebilirsiniz.

Washington Üniversitesi bilgisayar mühendisliği departmanının bir süredir devam eden kapsamlı araştırması son bulmak üzere. Yakında International Conference on Computer Vision’da makalelerini sunmaya hazırlanan ekip, geliştirdikleri tekniği tanıtacak. Herhangi birinin yüzünü fotoğraf ve videolarla üç boyutlu simülasyonlar haline getiren ekip, bu simülasyonların ikinci bir videoyu takip ederek aynı mimik ve kafa hareketlerini yapmasını sağlıyor. Bu da farklı birinin konuşmasını ikinci bir kişiye yaptırmayı mümkün kılıyor. Yaratılan simülasyonlar henüz mükemmel olmaktan çok uzak ancak gelecekte olabileceklere küçük bir bakış niteliğinde.

Araştırmanın arkasındaki düşünce her ne kadar basit olsa da işin matematiği biraz karmaşık. Araştırmacıların geliştirdikleri algoritma, insan yüzündeki 49 noktayı analiz ederek buradan elde ettiği veriyi başka bir yüze aktarıyor. Araştırmada esas olarak kullanılan kişi ise Tom Hanks. Zira Tom Hanks pek çok farklı senaryoda görsele sahip olduğundan araştırmacılar için oldukça zengin bir veri kaynağına dönüşmüş. Araştırmayla ile ilgili detaylı videoyu haberin girişinden izleyebilirsiniz.