reklamı kapat

POPÜLER

Apple Mini-LED

Mini-LED ekrana sahip ilk Apple ürünleri hangileri olacak?

Teknoloji devi Apple, Mini-LED ekranlı ürünlere 2020’de başlıyor. Peki bu teknolojiye sahip ilk cihazlar hangileri olacak ve bu cihazlar ne zaman gelecek?

Apple, Mini-LED ekran konusunda 2019’da sık sık gündeme geldi. Analist Ming-Chi Kuo’ya göreyse firma ana çıkışı 2020’de yapıyor. Söylendiği kadarıyla Apple’dan 2020’nin ikinci yarısında Mini-LED’li 12,9 inç yeni iPad Pro ile 16 inç yeni MacBook Pro geliyor. Burada özellikle 16 inç MacBook Pro dikkat çekiyor. LCD ekranlı 16 inç MacBook Pro’yu daha geçtiğimiz ay satışa sunan firma, “güncellemeyi” 2020’nin hemen ikinci yarısında yapacak olması biraz görünüyor. Peki Apple OLED varken neden Mini-LED‘li ekranlara yöneliyor? Bunun arkasında iki önemli neden bulunuyor. Daha önce de söylendiği üzere firma OLED panellerin Mini-LED’de olmayan “burn-in” sorununu yaşamak istemiyor. Apple’ın ayrıca OLED konusunda Samsung’a olan bağımlılığını bitirmek istediği de biliniyor. Duyulduğu kadarıyla Apple yeni nesil Mini-LED panelleri LG Display‘dan da alabiliyor. Bildiğimiz kadarıyla Mini-LED paneller daha hafif ve ince cihazlar üretilmesine imkan tanıyor. Geniş bir renk gamutuna destek verdiği de aktarılan bu paneller, yüksek kontrast sunuyor ve HDR içerikler için yüksek parlaklık sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Mini-LED ile yeni bir döne başlatıyor

Peki Apple’dan bu ekran teknolojisine sahip başka cihaz gelmeyecek mi? Elbette gelecek. 12,9 inç yeni iPad Pro ile 16 inç yeni MacBook Pro sonrasında 2020 Eylül ayında gelecek Apple Watch Series 6‘nın da Mini-LED’i benimseyeceği biliniyor. 2020 iPhone ailesinde ise 120 Hz OLED ekranlar kullanılacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

LG’nin yeni akıllı telefon arayüzü