reklamı kapat

POPÜLER

Mısır’da 1300 yıllık büyü kitabı keşfedildi

Milattan önce 3000 yıllarına kadar uzanan Antik Mısır, bilinen tarihin en eski ve en önemli parçaları arasındadır. Dağınık halde yaşayan Mısır halklarının birleşmesi, firavunlar, piramitler derken binlerce yıl süren bu dönemin gizemlerle dolu oluşu ise şüphesiz en önemli özelliği durumunda.

Yürüyen mumyalardan doğaüstü güçlere sahip karakterlere kadar birçok fantastik olaya konu oldu Antik Mısır. Ancak keşfedilen yeni bir kitap, Mısır’da milattan sonra 7. veya 8. yüzyıllarda da mistik konularla karşılaşılabileceğinin göstergeleri arasında yer aldı.

Araştırmacılar çeşitli büyüler hakkında detaylı anlatımlar ve çizimler içeren eski bir Mısır kitabı keşfetti. Hastalık tedavisi, aşk büyüsü, bir işin başarıyla sonuçlandırılması gibi konuları kapsayan 20 sayfalık resimli kodeksin 1300 yıl öncesine ait olduğun düşünülüyor.

Mistik kitap, Sethians adını alan ve erken Hristiyanlık dönemine ait en sapkın mezheplerden birine ait izleriyle de dikkat çekmiş durumda. Ayrıca Baktiotha gibi bazı bilinmeyen tanrı isimlerinin de kitabın içeriğinde yer aldığı kaydedildi. Kitap, literatüre Egyptian Handbook of Ritual Power adıyla geçti.