reklamı kapat

POPÜLER

“Apple sanal gerçeklik gözlüğü hazırlığı içinde”

Büyük firmaların VR (sanal gerçeklik) cihazlarını bir bir tanıtmasının ardından bir süredir gözler Apple’a çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz yıl aldığı patent ile VR cihaz üretebileceğinin sinyallerini veren Apple, şimdi ise internete koyduğu ilan ile bu alanda çalışma yapma niyetini resmen ortaya koydu.

Sanal gerçeklik sistemleriyle entegre olarak çalışabilecek kullanıcı arayüzleri ve yüksek performanslı uygulamalar geliştirebilecek bir uygulama geliştiricisi arayan Apple’ın bu ilanıyla ilgili çok detaylı bilgiler bulunmuyor ve dolayısıyla ne tür bir uygulama geliştirilmek istendiği de bilinmiyor.

Facebook’un Oculus Rift‘i almasıyla rekabetin yeni bir boyut kazandığı sanal gerçeklik alanında Samsung ve Google gibi teknoloji devlerinin de rekabetine şahit oluyoruz. Bu devlerin yanı sıra bazı bağımsız girişimler de bulunuyor ve bu projeler Kickstarter gibi fon toplama sitelerinden gerekli parayı toplayarak rekabete dahil olmayı amaçlıyor.

Apple’ın daha önce birçok patent aldığı biliniyor. Ancak Virtual Reality ile ilgili hem patent alınmış olması, hem de iş ilanı yayınlanmış olması yakın zamanda böyle bir cihaz görebileceğimiz ihtimalini güçlendiriyor. Önümüzdeki aylarda konuyla ilgili daha detaylı bilgilerin açığa çıkması bekleniyor.