reklamı kapat

POPÜLER

MIT’den mesaj beklerken dil öğrenmeyi sağlayan uygulama [Video]

Dil öğrenebilmek için akıllı telefonlarımızda ve bilgisayarlarda birçok farklı uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar kademe kademe öğrenmek istediğiniz dili ilerletmeyi mümkün hale getiriyor. Fakat belirli bir süre için bu uygulamalara rağbet gösterilse de genelde zamanın az olması bahane edilerek bu eğitimlerin birçoğu yarıda bırakılıyor. MIT’nin geliştirdiği yeni uygulama paketi ise boş geçen zamanların tamamını değerlendirerek dil öğrenmeyi çok kolay bir hale getiriyor.

WaitSuite adı verilen uygulamalar, beklerken dil öğrenmeyi sağlıyor. Gün içinde farkında olmadan aslında dakikalarca boş yere bekliyoruz. Örneğin Wi-Fi ağına bağlanırken veya birinden mail gelmesini beklerken boş yere zaman geçiriyoruz. İşte bu uygulama sayesinde bu bekleme sürelerinde yabancı kelimelerin karşılıklarının girilmesi isteniyor. Bilinmeyen kelimelerin anlamları veriliyor ve böylece normalde boş yere geçecek olan zaman içerisinde en azından birkaç kelimenin anlamı öğrenilmiş oluyor.

WaitChatter isimli Chrome eklentisi, Google’ın mesajlaşma hizmeti Gtalk ile bağlantılı çalışıyor. Mesaj beklendiği sıralarda konuşma penceresinin alt kısmında WaitChatter uygulaması kendisini gösteriyor. Burada öğrenilmek istenen dilde bazı kelimeler gösteriliyor ve karşılıklarının yazılması bekleniyor. Daha önce bilinen kelimeler yazılarak geçilirken bilinmeyen kelimelerin ise anlamı anında öğrenilebiliyor. Şimdilik yalnızca WaitChatter uygulaması kullanılabilir halde. Diğerlerinin ise gelecekte kullanıma sunulacağı belirtiliyor.

VİDEO

YORUMLAR