reklamı kapat

POPÜLER

mit, robot, çita

MIT’nin robot çitası tasmasından kurtuldu [Video]

Geliştirdiği geleceğe dönük teknolojilerle tanınan ve kısa adı MIT olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cheetah adlı robotuna dair en son gelişmeleri paylaştı. O artık herhangi bir kablo bağlantısına ve göğüs tasmasına ihtiyaç duymadan koşabiliyor.

Cheetah’ın laboratuvar ortamındaki marifetleri biliniyordu. Saatte 16 km hıza ulaşabilen robot, engellerin üzerinden atlama özelliğine de sahipti. Ancak bu robotik aygıtın çeşitli kablolarla, etrafa ve kendine zarar vermemesi için bağlantılarla tutulması gerekiyordu. Cheetah, gerçek çevre ortamında ilk kez test edildi. Üstelik hiçbir bağlantı ve kablo olmaksızın. MIT’nin geliştirdiği robotun yetenekleri bu kez de yeşil alanların üzerinde görülmüş oldu. Tıpkı gerçek çitalar gibi.

Sistematik şekilde işleyen mekanizması ile iddialı robotun adım atarken ve sıçrarken devrilmesini engelleyen tasarımı da dikkat çekici. Etkileyici hızı ve atlama özelliği ile geliştirilme aşaması devam eden robot, görünüşü ile bilim kurgu filmlerini aratmıyor. Acaba bu robotlar, bir gün başımıza dert açabilir mi? Peki ya robot istilası? Videoyu izledikten sonra karar verin.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“MIT’nin robot çitası tasmasından kurtuldu [Video]” için 4 cevap

 1. wad dedi ki:

  daha 2006 da boston dynamics bundan iyisini yapmıştı…

 2. lol dedi ki:

  10mph hızı 10 kmh değil

 3. Ismail Ozan Izci dedi ki:

  gelecekte insanların yanından hiç ayırmaması gereken cihaz nedir?

  cevap: electromagnetic pulse (EMP) cihazı

 4. rex dedi ki:

  Bostan dynamicsinki zıplamıyordu ama