reklamı kapat

POPÜLER

iPad Air

Mobil oyun devrimi

Monokrom ekranda “yılan” oynadığımız günlerden, bilgisayar oyunu grafiklerini kıskandıran görsellikteki yapımlara geçiş yaptığımız bir devrimi yaşıyoruz. Mobil oyun çılgınlığına kendinizi bırakın.

Oyun şakaya gelmez
Alienware 14
Alienware 14
İşimiz gereği başka yerlerde olmamız gerektiği zaman, dizüstü bilgisayarlarımızı yanımızda taşıyabilmeye çok önem veriyoruz. Peki oyun bilgisayarımız için neden aynı şey geçerli olmasın? 11 veya 13 inçlik Ultrabook’lar kadar basit değil belki ama Haswell işlemci ve Full HD ekranla tazelenmiş Alienware, 14 inç ekranlı çok sağlam bir oyun bilgisayarı. NVIDIA GeForce 700M serisi ile önceki yılın modeline göre yüzde 75 daha güçlü grafikler sunma yeteneğine kavuşan Alienware, dördüncü nesil Intel Core işlemciler sayesinde de 1,15 kat daha yüksek performans sunuyor. Magnezyumla alüminyum karışımı sağlam kasayla oyuncular da “iş”lerini yanlarında taşıma özgürlüğüne kavuşuyor.

Sony tecrübesi
PS Vita
PS Vita
Sony’nin konsollarındaki genel başarısını yakalayamamış olsa da mobil oyun kavramının ağır taşlarından biri de PS Vita. Sezgisel çift analog çubuğu bulunan Vita’da en heyecanlı oyunları oynarken hareket sensörü ve arka yüzdeki dokunmatik alan adrenalini daha da artırıyor. Cebinize veya çantanıza atıp yanınızda her yere götürebileceğiniz PS Vita’nın ön ve arka kameraları, artırılmış gerçekliğin de oyunların içine arada sırada dahil edilebilmesini sağlıyor. 3G’li olması sayesinde oyundan, PSN içeriklerinden veya gerçek zamanlı skorlardan asla uzak kalmazsınız. 3G’li PS Vita’nın aşağıdaki fiyatına PS Vita’ya özel geliştirilen Killzone Mercenary oyunu da dahil.

Profesyoneller kulübü
NVIDIA Shield
NVIDIA Shield
Android’li akıllı cihazların, taşınabilir oyun konsolu formatıyla buluşma noktası NVIDIA Shield, sadece oyun severlerde değil hepimizde merak uyandıran bir cihaz oldu. NVIDIA Tegra 4 işlemci, 5 inç 720p ekran, 16 GB bellek ve SD kart desteği gibi teknik özelliklere sahip olan cihazda HDMI çıkışı ve Miracast bağlantılarına da destek veriliyor. Android oyunlarını oynayabildiğiniz gibi PC oyunlarını da stream yöntemiyle oynamak mümkün. Üstelik de NVIDIA GeForce GTX 650 ve üstü ekran kartı kullanan masaüstü bilgisayarınızdaki oyunları bile Shield’a stream yoluyla aktarabiliyorsunuz. 3G’li olmaması ise internet bağlantısı gerektiren oyunları oynayamayacağınız ya da oyun içi alışverişlerden yararlanamayacağınız anlamına geliyor.

Oyunda üçüncü boyut
Nintendo 3DS XL
Nintendo 3DS XL
Adının hakkını veren boyutlarıyla Nintendo 3DS XL, biri 4,88 inç diğeri 4,18 inç olmak üzere iki ekrana sahip. 3DS’e oranla yüzde 90’lık bir büyüme dikkat çekiyor. Konsolun hem dış kapağı üzerinde hem de iç tarafında kameralar bulunuyor. Bu kameralar, Nintendo’nun artırılmış gerçeklik kartlarını kullanarak oynadığınız oyunu masanızda veya bulunduğunuz odanın zemininde resmen canlandırıyor. Oyun çeşitliliği ve üç boyut, 3DS XL’in avantajları arasında yer alıyor. İster mobil olsun ister sabit, Nintendo’nun bir oyuncunun neler isteyeceğini iyi bildiğinden emin olabilirsiniz.

Kablosuz devri
SteelSeries Stratus
SteelSeries Stratus
Apple’ın iOS 7 işletim sistemi ile beraber iOS’li cihazlara özel oyun kumandalarına destek vereceğini açıklamasının ardından bu tip cihaz sayısında minik de olsa bir patlama yaşandı. SteelSeries’in de yeni tanıttığı Stratus adını taşıyan kontrolcüsü, iOS’li cihazlara Bluetooth üzerinden bağlanıyor. Üzerinde çoklu oyuncu modunda oynayan kullanıcının durumunu gösteren LED göstergeler bulunan kumanda, 10 saat pil ömrü sunuyor. Maksimum dört adet Stratus’u aynı iPad ya da iPhone’a bağlayarak arkadaşlarınızla beraber bile oynayabilirsiniz.

Oyun cumhuriyeti
Asus G750JX
Asus G750JX
Asus G750’nin enteresan bir tasarımı var. Aslında bu haliyle kendisi de bir oyundan fırlamış gibi görünüyor. 17,3 inç Full HD ekranlı dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar benzeri performans gösteren bir canavar. Hem güçlü olması hem de boyutlarından ötürü bu sıfatı layık gördüğümüz G750JX’te çift fan sistemi, bileşenlerin ısıttığı sıcak havayı bilgisayar kasasının tam arka kısmından dışarı atıyor. Hem az da olsa çıkan fan gürültüsü yine arka tarafa doğru kaybolup gittiği için oyuncunun dikkatini çekmiyor.