reklamı kapat

POPÜLER

Monitör rehberi

YENİ GÖRÜNTÜ TEKNOLOJİLERİ VE BİRBİRİNE HİÇ BENZEMEYEN TASARIMLAR KAFANIZI KARIŞTIRMASIN. FARKLI FİYAT VE ÖZELLİKLERE SAHİP ALTI ADET MONİTÖRÜ SİZLER İÇİN BİR ARAYA GETİRDİK

CRT monitörler kullandığımız dönemde, monitörlerimiz arasındaki en önemli fark, ekran büyüklüğüydü. Bunun dışında neredeyse bütün monitörlerin verdiği görüntü birbirinin aynıydı veya aradaki farkı anlamak için monitör başında uzun süre zaman geçirmek gerekiyordu. Ancak sonrasında LCD monitörler hayatımıza girdi ve kontrast oranı, tepkime süresi, tazeleme hızı gibi teknik detaylarla tanıştık. Bu değerler, belli bir süre gerçek kıyaslama yapabilmemize imkan tanıdı ancak mega kontrast, ultra süper kontrast ve farklı tazeleme hızı kısaltmaları ortaya çıkınca işler karıştı. Bu süreçte 4:3 ekran oranından yavaş yavaş 16:9’a geçiş yaptık. Yeni nesil monitörlerle birlikte ise LED aydınlatmalı LCD’ler ve farklı panel tipleri hayatımıza girdi. Özellikle IPS paneller büyük beğeni kazandı ve kullanıcılardan yoğun ilgi gördü. Günümüzde incelen yapıları sayesinde monitörlerin tasarımları da bir hayli değişti. Her marka kendine bir tasarım çizgisi belirleyip kullanıcıları kendine çekme yoluna girdi. Kimi bunda başarılı oldu, kimiyse yalnızca taklitçi olarak görüldü. Dosyamızda farklı özellik ve tasarımlara sahip altı monitörü bir araya getirdik. Kullanım amacınıza uygun olanı seçebilmenizi umarız.

PANEL
LED arka aydınlatmalı monitörlerde kullanılan panel teknolojilerinin en popüleri IPS. In Plane Switching manasına gelen IPS, görüntünün canlılığını artıran ve monitörün görüş açısını geliştiren bir teknoloji. Sıradan LCD monitörlerde her bir piksel için bir transistör kullanılıyorken IPS panellerde iki transistör kullanılıyor. Bu da pikselin yaydığı ışığın açı değişimlerinden etkilenmeden görülebilmesini sağlıyor.

TEPKİME SÜRESİ
Özellikle oyun tutkunlarını ilgilendiren bir değer olan tepkime süresi, ekrana gelen görüntüyle hemen sonrasında gelen görüntü arasındaki farktır. Tepkime süresi değerinin kısa olması tercih edilir çünkü aradaki farkın artması özellikle oyunlarda veya hareketli sahneler içeren filmlerde takılma hissi yaşanmasına neden olur.

KONRAST
Monitörünüzde daha derin siyahlar görmek istiyorsanız kontrast değerinin yüksek olmasına dikkat etmeniz gerek.

TAZELEME HIZI
Hz değeriyle ifade edilen tazeleme hızı, basit anlamıyla ekranın bir saniyede kaç kere yenilendiğidir. Değer ne kadar büyükse görüntüdeki takılmalar, bulanıklıklar o kadar azalır. Özellikle oyuncular için önemlidir.

GÜÇ TÜKETİMİ
Yeni nesil panellerle birlikte artık her monitör verimli güç tüketimi için özel bir modla geliyor. Zaten bu monitörlerin tükettikleri güç az ancak bu modları aktif hale getirdiğiniz takdirde tükettiğiniz elektrik ciddi anlamda azalacaktır.

BAĞLANTILAR
Ne amaçla kullanacağınıza göre değişir elbette ancak yeni satın alacağınız bir monitörde en az iki HDMI bağlantı noktası bulunması büyük bir artı.

KULAKLIK VE HOPARLÖR
Yine kullanım amacınıza göre değişiklik gösterebilir ama monitörünüzde kulaklık girişi ve daha da iyisi dahili bir hoparlör olması büyük fark yaratır.