reklamı kapat

POPÜLER

Motorola FlipOut incelemesi

Motorola FlipOut’u bundan iki sayı önce LOG IN sayfalarımızda görmüştünüz. Haberi yaparken şekli şemali itibariyle çok ilgimizi çekmişti. Geçtiğimiz ay ise FlipOut’u yakından inceleme fırsatımız oldu. FlipOut’un sıra dışı tasarımı ile farklı bir yerde durduğu kesin ama standart akıllı telefonlardan hiçbir eksiği bulunmuyor.

YENİLİKÇİ KARE TASARIM
FlipOut’un 2.8 inç QVGA ekranını döndürerek açıyorsunuz ve cihazın tam Q klavyesi ortaya çıkıyor. Alt kısmında Android tuşları bulunuyor. Telefonun üst tarafında ses kontrol tuşları, sağında ise açma kapama tuşu bulunuyor ki telefon açıkken bu tuş, tuş kilidi görevi görüyor. Alt kısımda Micro USB girişi mevcut. Açma kapama tuşunun olduğu tarafta 3.5 mm’lik kulaklık girişi de var. Arka yüzde ise 3 megapiksellik kameraya yer verilmiş. Döndürerek klavyesini açtığınız zaman, FlipOut’un minicik tuşlarla bezeli Q klavyesi ortaya çıkıyor. En üst sırada tek satır halinde rakamlar bulunuyor ki bu iyi düşünülmüş bir detay. Numara girişini hızlandırıyor. Harflerin üzerinde ikinci seçenek olarak bulunan harf ve sembolleri de alt kısımdaki ALT tuşuna bir kez basarak etkin hale getirebiliyorsunuz. Sol altta da yön tuşlarına yer verilmiş. Tuşlara alışma sürenizin çok kısa süreceğini garanti ediyoruz. Yazmak kolay; aradığınız sembolü, ikonu veya rakamı hızlıca bulmanız ise çok daha kolay.

ANDROID’İN FAYDALARI
Motorola, FlipOut’ta Android 2.1 kullanmış. İçinde Facebook, Google Haritalar, Latitude, Google Talk ve MySpace uygulamaları yüklü olarak geliyor. Telefonda yüklü olan bir uygulama marketi yok ama Android’in tarayıcısından SlideMe’nin sitesine girerek direkt telefona uygulama indirebilmeniz için kullanacağınız mağaza uygulamasını (SAM v4.0) kurabilirsiniz. Hatta Gmail kullanıcı adınız ve şifrenizle telefonu kendinize göre özelleştirmeye başladığınız zaman yapacağınız ilk işlerden biri bu uygulamayı kurmak olsun. Android klasiği olarak, telefonun ana ekranı yedi sayfadan oluşuyor. İstediğiniz ve sık kullandığınız uygulama ve widget’ları bu sayfalara taşıyarak özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Takvime notlar alabilir, hava durumu göstergesini masaüstüne taşıyabilir, Facebook bildirimlerini sayfalardan birine yerleştirerek arkadaşlarınızın güncellemelerini her an takip edebilirsiniz.

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Motorola FlipOut bağlantı seçenekleri arasında Wi-Fi, HSDPA, EDGE ve HSUPA bulunuyor. Bluetooth, Wi-Fi, uçak modu ve A-GPS, herhangi birini kolayca açıp kapayabilmeniz için ana ekrandaki sayfalardan birinde duruyor. FlipOut’un puanı yüksek: Uygun fiyat, yeterli teknik özellikler ve boyutuyla şekli sayesinde hem ilgi çekici hem de kullanıcı dostu bir telefon.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de