reklamı kapat

POPÜLER

MP3 formatı resmen tarihe karışıyor

Bir dönemler şarkı dinlemek istendiğinde akla ilk gelen dosya formatı MP3, günümüzde popülerliğini yitirmiş durumda. Farklı dosya formatlarının MP3’ü geçmesinin yanı sıra online müzik servislerinin yayılmasının da bunda etkisi büyük. Halihazırda yıllardır popülerliğini yitiren format şimdi tamamen tarih oluyor. 

MP3 formatının geliştiricileri, internet siteleri üzerinden yaptıkları açıklamayla birlikte MP3 formatının sonunun geldiğini resmen duyurdu. Bundan sonra bu formatın daha fazla desteklenmeyeceği ve MP3’le ilişkili patentlerin de iptal edileceği belirtiliyor. Geliştiricilerin belirttiğine göre MP3 halen popüler bir format olsa da günümüzde müzikleri saklamak için çok daha gelişmiş dosya formatları bulunuyor. MP3’ün fişinin çekilmesinin bu gölgede kalan formatların önünün açılmasını sağlayacağı ve bu durumdan müzik severlerin avantaj sağlayacağı ifade ediliyor.

Günümüzde TV ve radyo yayınlarının ISO-MPEG kodeklerini kullandığı ve AAC ailesinden dosya formatlarının kullanıldığı belirtiliyor. Gelecekte ise MPEG-H formatının yaygınlaşması öngörülüyor. Bu formattaki müziklerin düşük dosya boyutunda yüksek ses kalitesi vadedebilmesiyle MP3’ün önüne geçtiği de söylenenler arasında yer alıyor.

Zaman zaman dosya formatları tarih oluyor ve yerine yenileri geliyor. Dolayısıyla MP3’ün de sonunun gelmesi şaşırtıcı değil. Yeni dosya formatlarının hızla popüler olması ve herkesce kullanılmaya başlanması bekleniyor.