reklamı kapat

POPÜLER

Hafta sonu ne izlesek: Catastrophe

13 Mayıs 2017

Hafta sonu ne izlesek yazı dizimize bu sefer bir solukta izlenebilecek bir komedi dizisi olan Catastrophe ile devam ediyoruz.

Teknik bilgilerle başlamak gerekirse Catastrophe farklı bir İngiliz komedisi olmasıyla öne çıkıyor. Başrolleri Sharon Horgan ve Rob Delaney paylaşıyor. ikili aynı zamanda serinin yaratıcısı olarak da karşımıza çıkıyor. Onlara Mark Bonnar, Jonathan Forbes, Daniel Lapaine, Ashley Jensen, Seeta Indrani ve efsane oyuncu Carrie Fisher eşlik ediyor.

Tesadüfle Değişen Hayatlar

Öncelikle dizinin komedi unsuruna değinmek adına Catastrophe’un anlamını açıklamak gerekiyor. Bu kelime genelde felaket, facia gibi durumları tanımlamak için kullanılıyor. Ancak aynı zamanda dönüm noktası anlamına da geliyor. Dizinin hikayesi de tam olarak bu eksende şekilleniyor. Sharon ve Rob (evet, dizideki isimleri gerçek adlarıyla aynı) tesadüfen tanışıyor. Amerikalı bir reklamcı olan Rob iş için geldiği Londra’da bir haftalık bir kaçamak yaşıyor. İkisinin de keyifli zaman geçirdiği bu süreç son bulduktan sonra ikisi de kendi hayatlarına devam ediyor. Fakat bir süre sonra Sharon hamile kaldığını fark ediyor. Bu durum da her ikisinin hayatında önemli bir dönüm noktası oluyor.

Rob çocuğunun hayatına dahil olma kararı vererek Londra’ya taşınıyor. Reklam işlerini burada yürütürken, bir yandan da Sharon’ın hayatına dahil olmaya başlıyor. Birbirlerini doğru dürüst tanımayan bu iki insanın bir anda anne ve baba olacaklarını öğreniyor ve panik oluyorlar. Kocaman insanlar olmalarına rağmen hiçbir böyle bir tecrübeleri olmaması zaten işleri zorlaştırıyor. Üstüne bir de birbirlerini tanımaya çabalamaları, ne yapacaklarına karar vermeleri ve çevrelerinin tepkileriyle mücadele etmeleri gerekiyor.

Komediye Yeni Bir Soluk

İkili her ne kadar birbirlerine aşık olmadıklarını iddia etseler de, karakter açısından birbirlerine uyuyorlar. Farklı mizah anlayışları, ilişkilere yaklaşımları ve başlarına geleni kabullenme biçimleri oldukça uyumlu. Buna rağmen etraflarında yaşananlardan, hamilelik sürecinde ortaya çıkan engellerden de yoğun bir şekilde etkileniyorlar. Böylece izleyicilerin keyifli anlar geçirmesine olanak sağlayan bir hikaye ortaya çıkıyor.

Catastrophe komedi ve dramın sınırları arasında gidip gelen bir hikaye değil. Her ne kadar ciddi konularla uğraşsa da, tıpkı ana kahramanları gibi büyük yüzleşmelerden kaçınmayı tercih ediyor. Bazı noktalarda neler yaşandığını görmüyoruz. O süreçte olanları bilmeden izlemeye devam edeceğimizi kabullenmemiz gerekiyor. Kimi zamanlarda nedeni açıklanmadan ciddi zaman atmalamaları yaşanabiliyor. Böylece Catastrophe sadece yaratıcılarının görmemizi istediği anlardan oluşan bir komedi dizisi halini alıyor. Fakat öte yandan ilişkilere, anne ve babalığa dair farklı bir bakış açısı söz konusu. Genelde dizi veya filmlerde annelik ve babalık büyük bir nimet, hızla ayak uydurulan bir süreç gibi ele alınıyor. Catastrophe tüm bunları farklı ihtimalleri de değerlendirerek, kimi zaman gerçekçi kimi zaman komik şekilde anlatıyor.

Carrie Fisher Etkisi

Başrolleri bir kenara koyarsak, Catastrophe’un önemli yıldızlarından biri Carrie Fisher. Star Wars ile tanıdığımız efsane oyuncu burada Rob’un annesine hayat veriyor. Fisher dizide çok fazla sahnesi olmamasına rağmen ekranda göründüğü anlarda yüzleri güldürmeyi başarıyor. Üstelik karakterinin etkisi o ortalıkta yokken de devam ediyor. Bir anlamda sevilmeyen kayınvalide olup, çıkıyor. Üstelik bunu hiç umursamıyor.

Aslına bakarsanız Catastrophe tam anlamıyla hafta sonu ne izlesek konseptine uygun bir yapım. Henüz üç sezonu ekrana gelen dizinin her sezonu altı bölümden oluşuyor. Bölümlerin sadece 20 dakika sürmesi sayesinde bir nefeste tüm bölümleri izleyebiliyorsunuz. İsterseniz bölümleri iki güne yayıp rahat rahat seyredebilirsiniz. İsterseniz sadece bir gününüzü ayırarak üç sezonu bir anda izleyebilirsiniz. Tercih sizin. Şimdiden iyi seyirler.

VİDEO