reklamı kapat

POPÜLER

güneş enerji santrali
güneş enerji santrali

Mültecilere özel, dünyanın en büyük güneş enerji santrali

Yaşanan savaşlar en temel ihtiyaçları bile karşılanamaz hale getirebiliyor. Bunu yakından yaşayan Ürdün ile Suriye sınırında yer alan Zaatari mülteci kampı, artık elektriğini güneş enerji santrali üzerinden alıyor.

Almanya’nın maddi olarak destek verdiği Zaatari mülteci kampı içerisinde artık mültecilere özel, dünyanın en büyük güneş enerji santrali görev yapıyor. 80 bin insanın yaşam mücadelesi verdiği kampa günde 14 saat elektrik sağlayabildiği söylenen santral, toplam 12.9 megawatt kapasitesinde. Daha önce sadece akşamları elektrik erişimi bulunan mültecilerin daha rahat bir yaşam sürmelerine imkan tanıyacak santral, toplam 17.5 milyon dolar tutmuş. 40 binden fazla güneş panelinin yer aldığı santralin inşaat projesinde Zaatari‘de kalan 75 mülteci de çalışmış. Kampa yıllık tam 5.5 milyon dolar tasarruf getirmesi beklenen yatırım, kampı daha yaşanabilir hale getirmiş durumda.

Güneş enerji santrali çocuklar için çok önemli

Elektrik olmadığı için gündüzleri dışarıda kalan çocukların artık güneş ve çöl fırtınalarından korunabileceği belirtiliyor. Güneşten sağlanan yenilenebilir enerji ile kamp evlerinde televizyon izleyebilecek olan çocuklar, böylece zorlu şartlardan korunmuş olacak. Sürekli sağlanan düzenli elektrik aynı zamanda büyüklerin yaşamını da kolaylaştıracak. Artık evler içerisinde klima ile buzdolabı çalışabilecek. Yaklaşık beş yıldır kötü şartlarda yaşayan insanlara bu imkanın getirilmesi çok güzel görünüyor. Savaşların hiç yaşanmaması dileğiyle…