reklamı kapat

POPÜLER

Naked ailesine yeni giriş seviyesi; öne çıkan özellikleriyle Kawasaki Z400 [Video]

300cc’lik eski versiyonun ardından arayış içerisinde olanlara güzel bir opsiyon olma potansiyelindeki Kawasaki Z400, markasının alıştığımız standartlarını barındırıyor.

Birbirinden fantastik motosikletlerin sahneye çıktığı EICMA 2018’de Türkiye pazarındaki kullanıcıları yakından ilgilendiren modeller de örtülerinden kurtuluyor. Son yılların en popüler sınıflarından birisi olan Naked‘da çok ciddi bir mücadele olduğunu bilmemek artık pek mümkün değil. Giriş seviyesinden başlayıp Hypler’lara kadar devam eden çekişmede, fiyatların geldiği malum seviye maalesef bizleri birkaç basamağın üzerinde çıkma konusunda oldukça zorluyor. İşte o birkaç basamağın sahibi olan giriş seviyesinde çok önemli bir model önümüzdeki yıl itibarıyla bizlerle birlikte olacak. Geçtiğimiz süreçte 300cc‘lik versiyonuyla kullanıcılarla buluşan aile, Kawasaki Z400 ile birlikte seviyeyi bir adım iletiye taşıyor. Artık Kawasaki ürün gamının girişindeki modellerden birisi olarak kitapçıklarda kendisine yer bulacak olan bu model, süper spor sınıfında yer alan Ninja 400 ile aynı temeller üzerine kurulmuş durumda.

Teknik özellikler

Model başlı başına yeni olduğu için sizler gibi bizde ilk olarak teknik özellikler bölümüne doğru yönelttik gözlerimizi. Buraya baktığımızda 399cc’lik çift silindirli motorun 43,4 beygir güç ve 38 Nm tork ürettiğini görüyoruz. Alt ve orta devirlerde bile gayet net ve lineer bir performans aktarımı vadeden bu makine maksimum gücünü 9.900 devirde verirken maksimum torkunuysa 8.250 devirde asfalta yansıtıyor. Kawasaki, Z400’ün performansı kadar sürüş dinamikleri ve konforundan da oldukça emin. Şasi ve üzerinde kullanılan pek çok malzemesi doğrudan Ninja’dan alınan modelde, 43 milimetrelik teleskopik çatal da buna dahil. Fren sisteminde standart olarak Nissin ABS ile gelen Z400’ün sürüş güvenliği konusunda kullanıcıları memnun etme olasılığı da bir hayli yükseliyor. Her şey bir araya geldiğindeyse toplamda 167 kilogram ağırla sahip olan bir motosikletin ortaya çıktığını görüyoruz.


Motosiklete donanım bazında baktığımızda standart olarak LED ışıklandırma grubu ve ufak çaplı dijital sürücü ekranının ön planda olduğunu görebiliyoruz. Malzeme kalitesi konusunda da fark iddia eden Kawasaki, Ninja serisine göre oturuş pozisyonunu da, daha rahat bir noktaya çekmiş durumda. Sele yüksekliği kuzeniyle aynı olan Z400’de, daha dik ve ergonomik bir sürüş için gereken ayarlamaları barındırıyor üzerinde. Siyah ve yeşil olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle satın alınabilecek olan Kawasaki Z400 yurt dışında yaklaşık 4.800 dolarlık etiket fiyatıyla kullanıcılarla buluşacak. Modelle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.