reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA, Artemis 2 ve Artemis 3 isimli Ay görevlerini erteledi

 - Güncelleme: 10 Ocak 2024 09:33

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, kendileri için çok önemli “Artemis 2” görevi için kötü bir haber verdi.

NASA tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Artemis 2 görevi daha önce söylendiği gibi 2024 yılının sonunda olmayacak. Kurum önemli görevi 2025’in eylül ayına attı, Artemis 3 görevi için de 2026 yılının eylül ayı hedeflenmeye başlandı. Artemis 4 görevi içinse halen 2028 yılının hedeflendiği duyuruldu. Peki neden? Söylendiği kadarıyla NASA süreçte yer alan SpaceX gibi ticari ortaklarına teknolojilerini geliştirmeleri için daha fazla zaman tanımak istiyor. NASA tarafından geçtiğimiz aylarda resmi olarak duyurulduğu kadarıyla “Artemis 2” görevi ile Ay’a gidecek astronotlar, yukarıda gördüğünüz Reid Wiseman, Victor Glover, Jeremy Hansen ve Christina Hammock Koch olacak. Bu ekip Ay’ın etrafında tur atıp Pasifik Okyanusu’na inmeden önce Orion kapsülünde 21 gün kadar zaman geçirecek. Belirlenen isimlerden Reid Wiseman, Victor Glover ve Christina Hammock Koch ABD adına, Jeremy Hansen ise Kanada adına görevde olacak. Havacılık ve uzay konusuna uzak olmayan bu isimler, gerçekten tarihi bir görevi üstlenecek ve büyük risklere göğüs gerecekler. Elbette çok ciddi eğitimlerden geçen ve geçecek bu dörtlü, son aşamada bir aksilik olmazsa göreve 2025 Eylül ayında çıkacak, Ay’a astronot indirilmesi ise ancak 2026 yılındaki Artemis 3 görevi ile olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artemis 2 görevi bundan önce de astronotların giyeceği yeni nesil kıyafet ile gündeme gelmişti. NASA, Ay yüzeyine inecek astronotları Axiom Space imzalı yeni nesil uzay kıyafeti ile korumak istiyor. Bu tam 228 milyon dolarlık bir kontrat kapsamında doğan yeni nesil uzay kıyafeti, direkt olarak Ay üstünde yürüyecek astronotları korumak için tasarlanıyor ve mevcut kıyafetlere oranla çok daha yüksek bir hareket kabiliyeti getiriyor. Axiom Space Başkanı ve CEO’su Mike Suffredini yaptığı açıklamada, “Astronotların Ay’da güvenli ve etkili şekilde çalışmasını sağlayacak gelişmiş bir uzay giysisi tasarlıyoruz” dedi ve ekstra olarak şunları aktardı:

“Axiom Space’in uzay giysisi, Ay’ın güney kutbundaki zorlukların üstesinden gelmeye hazır ve Ay’da uzun vadeli bir varlık sağlamak için Ay’a ilişkin bilgilerimizi geliştirmeye yardımcı olacak.” Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) adı da verilen yeni nesil uzay giysisi, daha fazla esneklik, zorlu çevre koşullarına karşı daha fazla koruma (Özellikle sıcaklık) ve Ay üstü keşif ile bilimsel çalışma ihtiyaçlarına özel araçlar sağlıyor. Kıyafetin fotoğrafları ve diğer detayları burada yer alıyor.

NASA adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER