reklamı kapat

POPÜLER

Windows Notepad

Yakında Windows Notepad bile yapay zekâ ile güçlendirilecek

Microsoft gerçek anlamda kimseyi atlamıyor. Son bilgilere göre yakında Windows Notepad bile yapay zekâ ile güçlendirilecek.

Yakında yıllardır hayatımızda olan temel metin aracı Windows Notepad için bir “Cowriter” özelliği devreye alınacak. Şimdilik test aşamasında olan bu sistem, kişilerin Notepad içine yazdıklarını analiz ederek değiştirebilecek, yazıyı uzatabilecek, kısaltabilecek ya da daha farklı bir yapıda otomatik olarak yeniden yazabilecek. Bazı kişilerin çok hoşuna gidecek ve hayatını kolaylaştıracak bu altyapı, kredi temelinde kullanılacak (Çok kullananlar ekstra kredi satın almak zorunda kalacak) ve yüksek ihtimalle 2024’ün ikinci yarısına kalmadan geniş çaplı olarak kullanıma sunulacak. Microsoft, yapay zekâ konusunda donanım tarafında da büyük planlar yapıyor. Surface serisi adı altında pazara sunulan Microsoft imzalı bilgisayar modellerin yıl içinde karşımıza çıkarılacak yeni versiyonları, ortaya çıkan son iddialara göre merkeze tamamen yapay zekâyı koyacak. Windows Central’a göre 2024’ün Surface Laptop ve Surface Pro modelleri “Arm” veya “Intel” işlemci seçeneklerine sahip olacak. Bu yapay zekâ işlemlerine özel NPU’lara sahip işlemciler sayesinde faydalı birçok üretken yapay zekâ hizmetinin direkt olarak bilgisayarlarda çalıştırılacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sayede sunucu yükünü ciddi şekilde azaltma imkanı bulunan Microsoft, yeni modellerde ARM özelinde Qualcomm imzalı Snapdragon X‘e yer verecek, Intel tarafında ise ilk defa ayrı bir NPU taşıyan 14. nesil Core işlemciler kullanılacak. Bu yeni Surface modelleri spesifik olarak Windows 12 odaklanarak tasarlanıyor, Windows 12’nin en büyük yeniliğinin OpenAI’a yapılan yatırım sayesinde mümkün olacak, gelişmiş bir yapay zekâ altyapısı olacağı ve Copilot AI özelinde yeni sistemin çok daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunacağı söyleniyor. Bu konuda AMD’nin CES 2023’teki sunumuna katılan Windows’un eski yöneticisi Panos Panay, Yapay zekâ Windows’ta her şeyi değiştirecek ve birçok konunun kelimenin tam anlamıyla yeniden keşfedilmesini sağlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Windows Notepad yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle