reklamı kapat

POPÜLER

NASA Space Launch System

NASA’nın devasa roketi Space Launch System görücüye çıktı

 - Güncelleme: 19 Mart 2022 20:20

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, devasa roketi Space Launch System ile bir aşamayı daha başarıyla geride bıraktı.

ABD’nin uzaydaki hakimiyeti son dönemde daha çok özel uzay şirketi SpaceX’in elinde gibi görünüyor ancak NASA da kesinlikle boş durmuyor. Kurum 2011’den bu yana birçok gecikme görev Space Launch System ya da kısaca SLS adı verilen devasa bir roket üzerinde çalışıyor. Bu roketin amacı, insanoğlunu hiç olmadığı kadar uzağa götürmek. Bu açıdan inanılmaz yüksek bir güç ile tasarlanan SLS, NASA’nın açıklamasına göre en ucunda yer alan Orion ile beraber astronotları ve kargoyu tek bir görevde doğrudan Ay’a gönderebilecek tek roket konumunda bulunuyor. İlk atmosfere çıkışı sağlayan çift roket iticisi ve merkezde yer alan dört adet RS-25 motoru üzerine kurulan SLS, geliştirilebilir yapıda hazırlanıyor. Roket ileride Ay ve Mars merkezli insanlı görevler yanında, “Ay, Mars, Satürn ve Jüpiter” merkezli robotik bilimsel görevler için de kullanılabilecek bir konumda yer alıyor.

Kısa süre önce Kennedy Space Center’daki kalkış istasyonuna getirilen ve bunun için NASA’nın montajları yaptığı özel binasından 11 saatlik çok yavaş bir yolculuk yapan roket, şimdilik bir görevde kullanılmayacak. Kalkış istasyonunda birçok test yapılacak ve daha sonra tekrardan montaj bölümüne götürülecek. Eğer bir aksilik olmaz ise Space Launch System ile ilk gerçek kalkış yaz sonunda gerçekleştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada biliyorsunuz SpaceX de Starship adını verdiği çok güçlü bir roket üzerinde çalışıyor. SpaceX de Starship ile Mars gibi çok uzak noktalara insan götürmek ve gezegenler arası gerçek bir yaşam kurmak istiyor. Space Launch System ve SpaceX Starship, uzunca bir süre en üst seviye rakipsiz kalacaklar ve en ağır yükler ile uzak görevler için bir numaralı seçenekler olacaklar.

Space Launch System bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display