reklamı kapat

POPÜLER

Nasa Dragonfly

NASA, Titan odaklı Dragonfly aracı için yeşil ışığı yaktı

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Satürn ve uydusu Titan odaklı Dragonfly aracı için yeşil ışığı yaktı.

NASA, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ı keşfetmek üzere nükleer enerjiyle çalışan Dragonfly isimli uzay aracını gerçeğe dönüştürecek. Her şey yolunda giderse 2034 yılında Titan’a ulaşacak Dragonfly, yukarıda da görebileceğiniz birden fazla motora sahip bir hava aracı ve Titan üzerinde çok sayıda bilimsel analiz gerçekleştirecek. Altındaki özel sistem ile Titan’ın donuk yüzeyinde delik açarak derin örnekler alabilecek Dragonfly, uçabildiği için Titan’ın hemen her yerine giderek testlerini ve analizlerini genişletebilecek. Dünya’dan yaklaşık 1,2 milyar km uzakta olan Titan için Wiki’de şu açıklama geçiliyor: “Satürn’ün uydusu olan Titan, Güneş Sistemi’ndeki ikinci en büyük uydudur. Titan da, Ganymede gibi Merkür’den biraz daha büyüktür. Büyük oranda azottan oluşan ve Güneş Sistemi’ndeki diğer uyduların hiçbirinde böylesine kalın olmayan atmosferinin, Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferine benzediği düşünülmektedir. NASA’nın Dragonfly misyonu kapsamında gönderilmesi planlanan uzay aracı Titan’da canlıların olabileceği olasılığını araştıracaktır. Titan’daki su kütlelerinde ise (Metan sıvısından okyanuslar, göller ve denizler) deniz canlıların bulunma ihtimali araştırılmaktadır. Daha önce yapılan araştırma verilerince Titan’ın okyanuslarında bakterilerin var olabileceği bir ortamın olduğu düşünülmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bundan önce yeni nesil ay aracı için üç farklı aday seçtiklerini duyurmasıyla ses getirmişti. Kaçıranlar için NASA tarafından Ay’a götürülecek yeni nesil araçta ya Intuitive Machines ya Lunar Outpost ya da Venturi Astrolab imzası olacak. Astronotların Ay üstünde yol alması için “Artemis” çalışmaları kapsamında seçilen üç şirket, bu konuda tasarım çalışmaları yapacak ve seçilen firma büyük bir ödeme alarak 2030’a kadar Ay’ın şartlarına uygun bir aracı gerçeğe dönüştürecek. Bu aracın aynı anda iki astronotu taşıyabilmesi ve 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olması isteniyor. Bu şimdiden merak uyandıran araçla astronotlar Ay yüzeyinde bilimsel ekipman taşıyabilecek, yüzeyden farklı örnekler toplayabilecek ve oldukça uzak mesafelere seyahat edebilecek.

NASA geçtiğimiz aylarda kendileri için çok önemli “Artemis 2” görevi için kötü bir haber vermişti. Kurum tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Artemis 2 görevi daha önce söylendiği gibi 2024 yılının sonunda olmayacak. Kurum önemli görevi 2025’in eylül ayına attı, Artemis 3 görevi için de 2026 yılının eylül ayı hedeflenmeye başlandı. Artemis 4 görevi içinse halen 2028 yılının hedeflendiği duyuruldu. Peki neden? Söylendiği kadarıyla NASA süreçte yer alan SpaceX gibi ticari ortaklarına teknolojilerini geliştirmeleri için daha fazla zaman tanımak istiyor.

NASA adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER