reklamı kapat

POPÜLER

Neill Blomkamp’ın gizemli bilim kurgu projesinden ilk kısa film gün yüzüne çıktı: Rakka [Video]

District 9, Elysium, Chappie gibi yapımlarla tanıdığımız Neill Blomkamp bir süredir gizemli bilim kurgu projesinin tanıtımlarıyla büyük merak uyandırıyordu. Sonunda Oats Studios projesi kapsamında ilk kısa film izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Neill Blomkamp bir süredir bağımsız bilim kurgu projelerine yöneleceğinin sinyallerini veriyordu. Bu sinyallerden en dikkat çekici olanı ise başarılı yönetmenin kendi Twitter hesabı üzerinden takipçilerine “İleride uzun metrajlı filme dönüşme potansiyeli olan deneysel kısa filmleri Steam üzerinden satsam, insanlar izler mi?” diye sorması olmuştu. Aldığı olumlu tepkiler ve Alien 5 projesinin rafa kaldırılması aklındakileri hayata geçirmesine vesile oldu. Böylece Oats Studios‘un deneysel kısa filmleri ortaya çıkmış oldu.

Blomkamp’ın çalışmaları YouTube ve Steam üzerinden izleyicilerle buluşuyor. Oldukça kısa filmler olmaları sebebiyle izlemek için herhangi bir ödeme yapmak gerekmiyor. İlerleyen zamanlarda bu durumun değişip, değişmeyeceği ise bilinmiyor. Bunun yanında arzu edenler Steam üzerinden kısa filme dair işlenmemiş tüm görüntülere ulaşabiliyor. Bu sayede filmcilik konusunda hevesli kişiler başarılı bir yönetmenin çalışmalarını yeniden düzenleme fırsatı elde ediyor.

Neill Blomkamp’ın bağımsız çalışmaları arasında gün yüzüne çıkan ilk projesi Rakka oldu. Yaklaşık 22 dakika uzunluğundaki kısa film YouTube üzerinden paylaşıldı. Bahsi geçen kısa filmi haberimizin girişinde bulabilirsiniz.