reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix oyun konusunda Android tarafında ilk teste başladı

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, oyun tarafında büyük adımlar atmaya hazırlanıyor ve bu konuda ilk test başladı.

Hatırlarsınız geçtiğimiz ay gündeme Netflix’in oyun tarafına ilgisini netleştiren önemli bir gelişme gelmiş ve firmanın Mike Verdu‘yu bünyesine kattığı açıklanmıştı. Mike Verdu daha önce Zynga ve EA Mobile gibi şirketlerde çalışmış tecrübeli bir isimdi.

Burada çıkan söylentiler daha sonra doğru çıkmış ve firma oyun çalışmalarını resmi olarak doğrulamıştı. Burada Netflix’in içerisine gerçek anlamda oyunlar geleceği aktarıldı. En son ise bu konuda ana uygulama içerisinde sunulacak mobil oyunlar planlanlandığı söylenmişti.

Şimdi ise firmanın direkt olarak Android uygulaması içerisinde Stranger Things: 1984 ve Stranger Things 3 oyunlarını test etmeye başladığı ortaya çıktı. Bu test şimdilik sadece Polonya merkezli olarak yapılıyor ancak ileride diğer pazarların da kapsama alanına alınacağı belirtiliyor. Testin iOS tarafına geleceği de verilen önemli bilgiler arasında.

Netflix Android uygulamasında başlayan bu test, Play Store temelli oyun indirmeye dayanıyor. Yani oyunlar buluttan aktarım şeklinde oynanmıyor. Bu açıdan bir gecikme / takılma problemi yaşanmayacak gibi görünüyor. Sürecin ileride ise değişme ihtimali var. İleride süreç bulut tabanlı hale dönebilir.

Oyun tarafını diğer özel içerikleri gibi değerlendiren ve geleceğine ayrı bir kategori açmak isteyen firma, oyunlarda reklam olmayacağını, oyun için satın alma bulunmayacağını ve oyunların ayrı satılmayacağını belirtiyor. Oyunlar ana Netflix aboneliğine tanımlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix oyun pazarında bir Sony ortaklığı da kurabilir

Netflix’in oyun tarafı için Sony ve PlayStation özelinde bir ortaklık kurmuş olabileceği de aktarılıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla Netflix’in iOS uygulamasında PlayStation ile alakalı bazı simgeler ve görseller yer alıyor.

Oyun servisini “Shark” kod adıyla geliştirdiği düşünülen Netflix’in, kendi servisi için Sony ve PlayStation ile ortaklık kurması kağıt üzerinde çok mantıklı bulunuyor.

Sony’nin de birçok büyük oyununun mobil versiyonlarını hazırladığı biliniyor. Bu oyunlar direkt olarak Netflix’in uygulamasında yer alabilir ve bu çok dikkat çekebilir.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın