reklamı kapat

POPÜLER

Netflix proxy kullanımını önlemeye hazırlanıyor

Netflix her ne kadar globalde kullanıcılar için yayına girmiş olsa da, diğer içerik üreticileriyle yaşadığı çeşitli lisans problemleri sebebiyle sunduğu içerikler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Netflix abonesi olduğu halde orada yayınlanan bazı dizi ve filmleri kendi içerik akışında göremeyen kullanıcılar ise proxy‘e başvuruyor. Ancak Netflix proxy kullanımının önüne geçmeye karar verdi.

Proxy kullanarak Netflix’e erişimin sağlanması yeni bir durum değil. Zaten Netflix de pek çok kullanıcının uzun süredir içeriklere bu şekilde ulaştığının farkında. Proxy kullanan kullanıcıları engellemek gibi bir düşüncesi de olmayan firma sadece bu durumu kullanıcılar için biraz daha zorlayıcı hale getirmeye hazırlanıyor. Bölgesel sınırlamaları aşmak isteyen kullanıcılar için karşı bir algoritma kullanacak olan firma, Netflix aboneleri proxy dahi kullansa sadece yaşadıkları bölge için sunulan içeriklere ulaşabileceğini belirtiyor.

Dijital içeriğin klasik medya ile savaşına iyi bir örnek olan bu bölgesel lisans problemi aslında hem kullanıcılar hem de Netflix için oldukça sıkıntılı bir durum. Globale açılmışken, sunduğu zengin içeriğin bir kısmından bölgeye bağlı olarak vazgeçmek Netflix’in potansiyel kullanıcı artışına da ciddi bir darbe. Firma proxy kullanımıyla ilgili nasıl bir teknoloji ya da yazılım kullanacağı konusunda bilgi vermiyor. Ancak bu kullanılacak yöntemin ne kadar başarılı olacağı da bir muamma.

İLGİLİ HABERLER