reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix şifresini paylaşanlara kötü haber

Tek, iki ve dört kişilik planlar sunan Netflix kütüphanesine bu sınırların da üstünde erişim sağlayan kullanıcılar bulunuyor. Ancak bu kullanıcılar için yolun sonu yaklaşıyor olabilir.

Profil paylaşımı konusundaki en rahat platformlardan biri Netflix. Aylık planınıza göre aynı anda en fazla 4 izleyicinin platformda içerik tüketmesine izin verse de popüler çevrim içi yayın servisinde profiller daha yüksek sayılarda kullanıcı barındırabiliyor. Bu da firmanın potansiyel müşteri kaybetmesi anlamına geliyor. Tabii bu durum sadece Netflix’le de sınırlı değil. Bu yüzden Synamedia ilginç bir yazılıma imza atarak Netflix şifresini ve profilini paylaşan kullanıcıları tespit eden bir yapay zeka oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix hesaplarını tarayan yapay zeka

Yetenekleri CES 2019 kapsamında gösterilen bu yapay zeka makine öğrenimi ve davranışsal analitikten besleniyor. Platformda varolan hesapları takibe alan yapay zeka aynı hesabın kullanıldığı farklı konumları belirliyor. Bu kullanıcılar ayrıldıktan sonra platforma ait şifrenin birden fazla kez paylaşılıp paylaşılmadığı belirleniyor. Bu paylaşımın standartların üstünde olması durumunda yazılım içerik üreticiyi uyarıyor. Firma, yazılımın şifrelerin satıldığının fark etmesi durumunda hesapların tamamen kapanacağı konusunda da kullanıcıları uyarıyor.

Elbette Netflix’in halihazırda Synamedia ile bir iş birliği bulunmuyor. Synamedia bu yapay zekanın gelecekte farklı çevrim içi yayın platformlarında kullanılabileceğinin altını çiziyor. Çevrim içi yayın servislerinin evrim geçiren korsan sisteminden kaçış yolu da yine Synamedia’nın yapay zekasında saklı olabilir gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Yeni Netflix belgeseli Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy