reklamı kapat

POPÜLER

Nexus 7 incelemesi

ASUS İŞ BİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE ÜRETİLEN GOOGLE MARKALI İLK ANDROID TABLET NEXUS 7, ŞIK TASARIMI, GÜÇLÜ DONANIMI VE STANDART ANDROID ARAYÜZÜYLE DİKKAT ÇEKİYOR. 7 İNÇ EKRANLI TABLET, ANDROID 4.1 JELLY BEAN DESTEKLİ İLK CİHAZ OLMA ÖZELLİĞİNE DE SAHİP

Google, Android işletim sisteminin yeni sürümlerini güçlü ve kaliteli ürünlerle taçlandırmaya devam ediyor. Google’ın HTC tarafından üretilen One modeli ile başlayan donanım serüveni yepyeni bir tabletle devam ediyor. Google, Nexus markasını bir telefon, tablet ve medya merkezinden oluşan üçlü bir cihaz serisi haline getirdi. Son cihazda Samsung ile çalışan Google, bu sefer donanım iş birliğini Asus ile gerçekleştirdi. Android işletim sistemli bir tabletin nasıl olması gerektiğini özetler nitelikte bir ürün olan Nexus 7, boyutları itibarıyla 7 inç ekranlı tablet kategorisinde. Cihazın ekranı 1280×800 piksel çözünürlük sunuyor. İnç başına piksel sayısı yaklaşık 216. Genel olarak gayet iyi olan ekran, iPad’in Retina ekranıyla kıyaslandığında da ölümcül bir fark yok. 264 ppi yoğunluğa sahip iPad üzerinde görüntüler kuşkusuz daha net ve keskin. Nexus 7 üzerinde ekran teknolojisi olarak arka aydınlatmalı IPS LCD tercih edilmiş. Gerek geniş görüş açısı gerek doğrudan gün ışığı altındaki performansıyla piyasanın en yüksek performanslı ekran türü olan IPS LCD, iPad üzerinde de mevcut. Dokunmatik ekranlı hemen her mobil cihazda olduğu gibi Nexus 7’nin ekranı da Corning Gorilla Glass kaplamasına sahip. Bu teknoloji ekranı çizilmelere, darbe ve kırılmaya karşı koruyor. Nexus 7 satış fiyatını makul bir seviyede tutmak adına aşırılıklardan uzak durularak geliştirilmiş. Örneğin cihazın incelik gibi bir iddiası yok. Gerçi 10,5 mm kalınlığıyla oldukça ince bir tablet olduğunu söyleyebiliriz. Yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi gayet yüksek. Arka yüz kaymayı engelleyen nokta dokulu plastik ile kaplı. Android işletim sistemi ana kontrol tuşlarını kullanıcı arayüzü üzerinde sunuyor. Dolayısıyla tablet üzerinde güç/kilit düğmesiyle ses kontrol tuşları haricinde herhangi bir tuş bulunmuyor. Bunlar da standart bir şekilde sağ yan yüze yerleştirilmiş. Standart kulaklık ve micro-USB bağlantıları da tabletin alt yüzünde bulunuyor.


Asus tarafından geliştirilen Nexus 7, NVIDIA Tegra 3 çipsetiyle çalışıyor. Dört çekirdekli işlemci ve 1 GB kapasiteli RAM bellek ile tablet internet gezintisinden gelişmiş oyunlara, aynı anda birden fazla uygulama çalıştırmaktan arayüz animasyonlarına kadar yüksek performans gösteriyor. Tegra 3 dahilindeki 12 çekirdekli grafik işlemci de oyun ve filmlerde üstün bir işlem kapasitesine sahip.


Tablet ile günlük işlerinizi halletmenin yanı sıra eğlence için de ihtiyacınız olan uygulama ve içerikler parmaklarınızın ucunda. Dünyanın en geniş dijital kitap arşivi, şarkılar, filmler, sayıları hızla artan dergiler ve tabii ki 600 binin üzerinde oyun ve uygulama Play dahilinde sunuluyor. Toplam içerik gerçekten oldukça geniş. Fakat tabletinize uyumlu uygulamaların sayısı az. Kitap ve dergilerin Türkiye’den indirilemiyor olması gerçekten üzücü.


Nexus 7, Google servislerinin bir paket halinde 7 inçe sığdırılmış hali. Gmail, Chrome, Google+ ve YouTube gibi popüler servisleri en kapsamlı haliyle Nexus 7 üzerinde kullanabiliyorsunuz. Tüm veriler Google hesabınızla otomatik olarak senkronize edildiğinden bilgisayar başına geçtiğinizde verileriniz tablette düzenlediğiniz şekliyle karşınıza geliyor. Ek olarak Google Now ile fark yaratıyor.