reklamı kapat

POPÜLER

Nikon 2015’in en iyi mikroskobik videolarını seçti

Nikon her yıl olduğu gibi bu yıl da en iyi mikroskobik videolarını belirledi. Seçilen videolar gözle göremediğimiz bu küçük dünyada yaşanan ilgi çekici olayları gösteriyor.

Harvard Üniversitesi bilim ve sanat fakültesinden Doktor Tim Mitchison, ulusal biyomedikal görüntüleme ve biyo mühendislik enstitüsünden Doktor Hari Shroff ve son olarak Discover dergisinden Ernie Mastroianni’nin yüzlerce video arasından seçtiği 3 videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. İlk 3’e girme şansı bulamayan ancak izlenmeyi hak eden diğer videoların tamamına ise buradan göz atabilirsiniz.

3- Larva yuvasını terk ediyor

Auckland Üniversitesi’nden Gonzalo Avila’nın kaydettiği bu görüntüde Cotesia urabae adı verilen larvanın yeterli erginliğe ulaşmasıyla birlikte Uraba lugens adlı kabuğunu yırtarak dışarı çıktığı görülüyor.

2- Beyaz karıncanın içi nasıl görünüyor?

Wonder Science TV’den Danielle Parsons tarafından çekilen video beyaz karıncanın bağırsağının içini gösteriyor. Karıncanın bağırsağında Trichonympha olarak adlandırılan yüzlerce tek hücreli mikroorganizmanın hareketleri gözlemlenebiliyor.

1-Bir diğer tek hücreliye yem olan protozome

Micropolitan müzesinden Wim van Egmond’un birinci seçilen videosunda tek hücreli bir canlının bir diğerini yemesi görülüyor. Görüntünün 250 kat yakınlaştırma yapılarak kaydedildiği ifade ediliyor.