reklamı kapat

POPÜLER

Nikon’un yeni amiral gemisi: D4

D3S‘in piyasaya çıkmasının yaklaşık iki buçuk yıl sonrasında, Nikon yeni amiral gemisi D4‘ü duyurdu. 16,2 megapiksel çözünürlüğe sahip olan ve ISO değeri 204.800’e çıkabilen makinede full frame (tam çerçeve) FX-format sensör bulunuyor. Teknik özellikler olarak bir hayli gelişen makinenin kasasında da D3S’e göre göze çarpan farklılıklar var. Bunların başında 3,2 inç büyüklüğündeki LCD ekran, geliştirilmiş dikey tutamaç ve arka aydınlatmalı düğmeler geliyor. Aydınlatmalı düğmeler, düşük ışık koşulları altında efsanevi sonuçlar verdiği söylenen makineyle yapılan gece çekimlerinde fotoğrafçıların en büyük yardımcısı olacak gibi görünüyor. Makinenin üzerinde fotoğrafların kolay ve hızlı bir şekilde bilgisayara aktarılabilmesi için Ethernet girişi bulunuyor. Kablo karmaşasından ötürü bu girişi kullanmak istemeyenler de yeni WT-5A aksesuarıyla fotoğrafları kablosuz olarak FTP üzerinden görüntü transferi yapabiliyor veya D4’ü uzaktan kontrol edebiliyor. iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla akıllı telefon ve tabletlerden de yönetilebilen makinenin web arayüzü de iPhone ve iPad‘le uyumlu.
Nikon D4
D4’ün içine baktığımızda karşımıza ilk olarak 36×23,9 mm büyüklüğe denk gelen, 16,2 megapiksellik FX formatlı, tam çerçeve CMOS sensör çıkıyor. Standart olarak 12.800 üst sınırına sahip olan sensörün ISO değeri, 204.800’e kadar yükseltilebiliyor. Nikon’un yeni Expeed 3 görüntü işlemcisi sayesinde D4 inanılmaz bir hızda çalışıyor. Açılması yalnızca 0,12 saniye süren makinenin deklanşör gecikmesi 0,42 saniye. Yani her kare arasında yarım saniyeden daha az süre geçiyor. D4, saniyede 11 kare fotoğraf çekebiliyor. Expeed 3 işlemcisi, hız yanında otofokus performansını da iyileştiriyor. 51 noktalı otofokus, en karanlık ortamlarda bile kolay ve hızlı bir şekilde netleme yapabiliyor. RGB 3D Color Matrix Meter III adı verilen 91 bin piksellik RGB algılayıcı da özellikle küçük objelerin çekiminde çok daha başarılı ölçümler yapabiliyor. Özellikle DS3’ün 1.005 piksellik RGB ölçüm algılayıcısıyla kıyaslandığında parlaklık ve renk tutarlılığı oldukça yüksek olduğu için gerçeğe çok daha yakın fotoğraflar elde ediliyor.
Nikon D4
Makinenin D3S’ye göre geliştirilen bir başka özelliği de video video çekimi. D4 yalnızca 720p değil 1080p çözünürlükte 24 ve 30 fps video kaydı yapabiliyor. 2.7x’e kadar çıkabilen üç farklı crop seçeneği sayesinde de hiç zoom kullanmadan yakın çekim etkisi elde edilebiliyor. Yine işlemci desteği sayesinde, sıkıştırılmamış 8 bitlik 720p görüntü aynı anda HDMI aracılığıyla başka bir ekranda akış olarak izlenebiliyor. 20 seviyeli ses ölçüm sistemi ve 30 seviyeli ayar sunan kulaklık girişi ise makinenin sese verdiği önemi gösteriyor. HDMI ve USB bağlantı noktaları bulunan D4’ün kasası üzerinde UDMA-7 CF ve saniyede 125 MB yazma hızına ulaşabilen (10 fps’de 105 RAW fotoğraf karesi çekmek için yeterli) yeni duyurulan XQD formatlarını da destekleyen iki kart yuvası bulunuyor. Şubat ayı içinde Amerika ve Avrupa’da piyasaya çıkacak olan makinenin fiyatı 5.999 dolar.
Nikon D4