reklamı kapat

POPÜLER

Nintendo 3DS’in çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu

Ve nihayet Nintendo‘nun üç boyut destekli taşınabilir yeni oyun konsolu 3DS‘in çıkış tarihi ve fiyatı açıklandı. Cihaz, Avrupa’da 25 Mart’ta 249 euro civarında, (fiyatı mağazalar kendisi belirleyecek) Amerika’da ise 27 Mart’ta 249 dolarlık fiyat etiketiyle piyasada olacak. Cosmos siyahı ve su mavisi olmak üzere iki rengi bulunan 3DS, şarj ünitesi ve 2 GB SD hafıza kartıyla birlikte gelecek.

Yeni nesil DSi konsolu olan ve üç boyut desteğinden ötürü 3DS olarak adlandırılan cihaz, yapı olarak eski DSi konsollardan çok da farklı değil. Alt kısmın ortasında dokunmatik bir ekran yer alırken üst kısımda da gözlüksük üç boyut desteği sunan ikinci bir ekran bulunuyor. Analog kontrol butonu ve dörtlü yön tuşlarının da ihmal edilmediği kasa üzerinde Blackberry telefonlardakine benzer şekilde, veri alışverişini gösteren bir ışık da mevcut. 3DS, eski DS ve DSi oyunlarıyla da uyumlu ama pek tabii ki o oyunlar üç boyut desteği sunmuyor. Böyle bir konsol aldıktan sonra onda iki boyutlu oyun oynamanın da pek manası yok takdir edersiniz ki.
Nintendo 3DS
ÜÇ BOYUTLU OYUNLAR
Yeni konsol tahmin edebileceğiniz gibi birçok yeni üç boyutlu oyunla birlikte geliyor. Konsolla aynı tarihte piyasaya çıkacak üç oyun görünüyor. Bunlar: Pilotwings Resort, Nintendogs + Cats ve Steeldriver. İlerleyen dönemde ise Zelda, Ocarina of Time 3D, Kid Icarus Uprising, Dead or Alive Dimensions, Pro Evolution Soccer 2011 3D, yeni 3D Madden ve Super Street Fighter IV 3D 3DS kullanıcılarının beğenisine sunulacak. Toplamda da haziran ayındaki oyun fuarı E3’e kadar 30’un üzerinde oyun yayınlanacak.

3DS’in piyasaya çıkışıyla birlikte Nintendo e-shop’unu da açacak. Bu dükkan aracılığıyla Game Boy ve Game Boy Color oyunları 3DS’e indirilebilecek. Dükkanda aynı zamanda yeni çıkan oyunların tanıtım videoları ve demoları da yer alacak.

Nintendo 3DS
YALNIZCA OYUN KONSOLU DEĞİL
3DS yalnızca oyun deneyimini ileri taşıma amacını da taşımıyor. Cihaz, sahip olduğu teknoloji sayesinde üç boyutlu videoların izlenebilmesine ve yine üç boyutlu fotoğraflar çekilmesine izin veriyor. Üç boyut için cihazın üst kısmında yer alan iki kamera kullanılıyor. İçerdeki kamera ise oyun esnasında kullanıcının hareketlerini algılamaya ve kişiselleştirilmiş Mii oluşturmaya yarıyor. Cihazda pedometre uygulaması da bulunuyor. 3DS’te internet tarayıcı ve dokunmatik ekranın altına yerleştirilmiş bir de Home butonu bulunuyor. Bu da, cihazın bir oyun konsolu olmaktan öte işlevleri olduğunun bir göstergesi.

Nintendo 3DS
Nintendo 3DS