reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Nissan ve Honda bir elektrikli otomobil ortaklığı kuruyor

Nissan ve Honda, geçtiğimiz günlerde gelecek için farklı elektrikli otomobiller için ortaklık kurabilir denilmişti. Bu ortaklık şimdi doğrulandı.

Artık resmi olarak duyurulduğu üzere Nissan ve Honda bir araya geliyor. Bu bağlamda iki dev ileride karşımıza ortak bir elektrikli otomobil platformu çıkarabilir ve bu platformdan birçok bütçe dostu araç gelebilir. Elektrikli taraftaki satış ile üretim maliyetlerini düşürmek adına mantıklı görünen bu adım, henüz erken aşamada yer alıyor ancak çalışmaların hızlı şekilde ilerlemesi bekleniyor. Fiyat-performans oranları inanılmaz Çinli elektrikli araçlara karşı bu tarz bir ortaklığa büyük ihtiyaç duyan Japon devleri, ortak olarak donanım yanında yazılım tarafında da çalışmalar yapacaklarını belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yaptığı “uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var” açıklamasıyla ses getirmişti. Hemen her türetici gibi Honda da elektrikli tarafa ilgi duyuyor, o kategoriden para kazanmak adına çok satabileceği uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor. Bunu açık olarak dile getiren firma, aktarıldığı kadarıyla 2026 yılında tamamen elektrikli bir sedan tanıtacak ve o araç yüksek ihtimalle Civic’in yerini alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmadan bu model sonrasında gelecek araç ise bir tamamen elektrikli bir SUV olacak. Daha düşük maliyetli ve daha hafif yeni nesil bataryalarla elektrikli araç fiyatlarını düşürmek için çalışan Honda şirketinin CEO’su Toshihiro Mibe, “Satış hacmini artırmak için daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var. Ortak geliştirilmiş olsa bile uygun fiyatlı bir elektrikli aracı pazara sunmak kolay değil ancak böyle bir model üzerinde kendi başımıza çalışıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Honda ve Nissan haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu