reklamı kapat

POPÜLER

Nissan’ın 1,5 litre hacimle 400 beygir üreten efsane motoru [Video]

2014 yılında Nissan’ın performans departmanı Nismo imzasıyla geliştirilen bu motor küçük hacim yüksek performans parolasının seviyesine yeni bir boyut getiriyor.

Meraklıları için içerisinde fazlasıyla güç olan otomobiller her zaman oldukça cezbedici olmuştur. Günümüzde yerini turbo beslemeye alarak hacim küçültmeye bırakan atmosferik motorlar bu anlamda kimilerine göre olumlu kimilerine göreyse olumsuz bir durum. Baktığımız zamansa 450 veya 500 beygirlik gibi güç değeri sunan motorlar için genel problem hacimsel olarak oldukça büyük olmalarıdır. Bu da 5 litre hacimli sekiz silindirli bir motoru yeni aldığınız Skoda Fabia veya Volkswagen up! gibi mini sınıfta yer alan modellere entegre edilebilmesinin pek mümkün olmadığı anlamına geliyor. Lakin Japon endüstrisinin önemli demirbaşlarından olan Nissan’ın 2014 yılında tanıttığı bu motor küçük hacim yüksek güç modasına yepyeni bir boyut kazandırmıştı.


24 saatlik Le Mans yarışları için geliştirilen elektrikli model ZEOD RC’in 2014 yılında sınıfında bitiş çizgisini gören tek elektrikli model olmuş ve Nissan yetkilileri bu araçta kullanılmak üzere bir de içten yanmalı motor geliştirmişti. Markanın motor sporları direktörü Darren Cox tarafından “Mühendisliğin etkileyici bir parçası.” olarak nitelendirilen bu motoru özel kılansa sadece 1,5 litrelik hacmi ve sadece üç silindiriyle 400 beygirlik bir güç ve 380 Nm tork değeri vadediyor olmasıydı. Motorun sadece 50 santimetre yüksekliğe ve 40 kilogram ağırlığa sahip olması da tüm bu değerleri bambaşka bir boyuta taşıyan rakamsal parametre olarak öne çıkıyordu. Aradan geçen üç yılın ardından Nissan cephesinde bu motor kadar ses getiren bir uyarlama proje olmaması motorun gerçekçiliğinin sorgulanmasına neden olurken piyasanın elektrikli ünitelere yönelmesi bu süreci belki de baltalayan en önemli etmenlerden bir tanesi oldu.

VİDEO