reklamı kapat

POPÜLER

Nokia Avrupa

Nokia akıllı telefonlar birçok Avrupa ülkesinde satıştan kaldırıldı

Arkasında HMD Global firmasının yer aldığı Nokia akıllı telefonlar, başlıkta da belirttiğimiz gibi birçok Avrupa ülkesinde satıştan kaldırıldı.

Android dönüşüme adapte olamadığı için cep telefonu dünyasının efsane ismi Nokia, akıllı telefon pazarının en alt sıralarında yer alıyor. Zamanında yapılan Microsoft ve Windows Phone hatasından büyük darbe alan marka, şu an HMD Global altında yer alıyor. HMD Global, uzun zamandır pazara çok dikkat çekmeyen Android akıllı telefonlar çıkarıyor. İşte bu telefonların büyük bölümü şu an Avrupa’da satın alınamıyor. Firmaya bir satış yasağı / engeli gelmiş gibi görünüyor.

Çünkü HMD Global ile VoiceAgeEVS firmaları arasında bir yasal süreç bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla HMD Global, Nokia telefonlar özelinde VoiceAgeEVS firmasının VoLTE merkezli bir kodek olarak geçen Enhanced Voice Services (EVS) teknolojisini lisanslamadan kullanmış. Bundan dolayı verilen yasal karar özelinde telefonların şu an için satıştan kaldırıldığı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu durumun ne zaman sona ereceği ya da nasıl sonuçlanacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Şu an Nokia marka birçok telefon Fransa, Almanya, İsviçre, İspanya, İtalya ve Finlandiya’da dahi elde edilemiyor.

Bu durum son kullanıcı içinse büyük bir sorun oluşturmuyor. Kullanıcılar genelde Android telefon tercihlerini başka markalardan yana kullanılıyor. Nokia’nın akıllı telefonları şu an hiçbir kalemde öne çıkamıyor.

Nokia telefonların durumu yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın