reklamı kapat

POPÜLER

HMD Global Nokia Asha

Nokia’nın “Asha” serisi geri mi geliyor?

Nokia markasını akıllı telefon pazarında hatırı sayılır bir noktaya çıkartan HMD Global, bugün ilginç bir konuyla gündeme geldi. Şirket akıllı dönem öncesinde popüler olan “Asha” serisini geriye getirmeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

HMD Global, kısa süre önce Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi‘ne başvurarak Asha ismini kayıt altına aldı. Akıllı telefonların daha yolun başında olduğu dönemde oldukça popüler olan orijinal Nokia‘nın Asha serisi, hatırlarsınız birçok modelden oluşuyordu. Umut anlamına gelen Hintçe bir sözcükten gelen bu isim, HMD tarafından yeniden hayatımıza girecek gibi görünüyor. Zamanında dokunmatik ekranları ve Facebook, Twitter ile WhatsApp destekleriyle öne çıkan bu cihazlar, akıllı telefonlar ile normal telefonlar arasında bir köprü kuruyordu. Akıllı telefon olmayan ancak akıllı özelliklere sahip olan telefonlar, şirkete büyük paralar kazandırmıştı.

HMD Global Nokia Asha

HMD Global, Asha ile ne planlıyor olabilir?

Şirketin ilk olarak eski de olsa bu ismin popülerliğinden yararlanmak isteyebileceğini düşünülüyor. Buna ek olarak 4G bağlantıya sahip akıllı olmayan bir telefonun da bu marka altında tanıtılabileceği belirtiliyor. Akıllı telefonlara gelmeyeceği düşünülen isim, yine de Nokia 1‘in altına konumlandırılabilecek potansiyel sunuyor. Daha önce yeni 3310 ile güzel bir nostalji yapan HDM, bunu bir benzer şekilde tekrar yapar mı dersiniz?