reklamı kapat

POPÜLER

Nokia C7 incelemesi

Yılların mobil devi Nokia rakiplerinin ataklarıyla kan kaybetmeye devam ediyor. Önceki agresif tavrından eser kalmayan marka uzun aralıklarla da olsa yeni modellerini satışa sunmaya devam ediyor. Geçen ay açıklandığı üzere mobil platformda Microsoft ile işbirliğine giden Nokia, belki de son Symbian modelleri ile karşımızda. N serisi ile yakaladığı başarı ve elde ettiği tecrübelerini yeni modellere aktarmayı başarmış görünüyor. Son olarak C serisi dahilinde üretilen C7, Symbian ^3 işletim sistemi ile çalışan en pratik ve en başarılı model diyebiliriz. Nokia C7, yuvarlak hatlara sahip ve sadece 10.5 mm kalınlığında. Çok kaliteli dış malzemelerden oluşan cihazın daha ilk tutuşta verdiği his gayet olumlu. Ön yüzde büyük dokunmatik ekran ve kontrol tuşları bulunuyor. Sadece çağrı tuşları ve menü tuşundan oluşan kontrol kullanıcıya pratik bir kullanım sağlıyor. Bilgisayar bağlantısı ve şarj için kullanılan mikro USB ve 3.5 mm standart jak bağlantıları cihazın üst kısmına yerleştirilmiş. Aynı zamanda güç düğmesi de burada bulunuyor. Sağ yanda ise ses kontrol, sesli komut, kamera ve yaylı kilit tuşları konumlandırılmış.

Advertisement

HASSAS DOKUNMATİK
Nokia’nın kanayan yarası kapanmış gibi görünüyor. Dokunmatik kontrollerde rakiplerinin sunduğu hassasiyeti sunamayan firma, C7 modelinde bu fonksiyonu çok başarılı bir şekilde uygulamış. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran gerçekten çok hassas. Bu sayede cihazı rahatça kontrol edebiliyorsunuz. Symbian ^3 işletim sistemiyle çalışan cihaz zengin bağlantı seçenekleri ve sosyal ağlara doğrudan erişim özellikleriyle özellikle genç kullanıcıların ilgisini çekecek. Dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarında standart haline gelen ekran sayfaları C7’de de mevcut. Ana ekranı oluşturan üç adet sayfayı widget uygulamaları ve kısayollarla kişiselleştirebiliyorsunuz. Teknoloji meraklıları bilecektir; Nokia’nın internet tarayıcısı çok uzun süre en başarılı mobil tarayıcıydı. Fakat gelişimini aynı hızla sürdüremeyen uygulama şu an rakiplerinin gerisinde. Tarayıcı ile kapsamlı sayfaları sorunsuzca görüntüleyebiliyorsunuz fakat yakınlaşıp uzaklaşma dahil birçok fonksiyon pratik olmaktan uzak. Symbian işletim sisteminin arayüz sıkıntıları hala giderilmemiş ve bundan sonra da giderilecek gibi görünmüyor. Yine tekrarlayalım arayüz grafik olarak ve kullanım açısından başarılı, fakat rakiplerinin gerisinde.

ZENGİN BAĞLANTILAR
Nokia C7 üçüncü nesil şebeke üzerinde HSPA desteğiyle yüksek hızlı veri indirme ve gönderme imkanı tanıyor. Kısaca şu an Türkiye’de sunulan en hızlı mobil bağlantılardan yararlanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra 802.11b/g/n Wi-Fi bağlantısı sayesinde istediğiniz an internete ulaşabiliyorsunuz. 680 MHz hızındaki işlemcisi ve 256 MB RAM belleğiyle
sunduğu özellikleri sorunsuzca kullanmanıza imkan tanıyor. İnceleme sırasında genel işlem performansı açısından herhangi bir problemle karşılaşmadık. Nokia C7 üzerinde entegre A-GPS ve dijital pusula modülleri bulunuyor. Ücretsiz olarak sunulan ve kategorisindeki en gelişmiş navigasyon uygulaması olan Ovi Haritalar sayesinde navigasyon adına tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. C7 müzik ve görüntüleme alanında da iddialı. Yüksek ses kalitesi, başarılı müzik uygulaması ve 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı sunuyor. Dahili olarak 8 GB hafıza sunan C7’ye sevdiğiniz müzik ve videoları yükleyebilirsiniz. DivX ve XviD formatlarını destekleyen Nokia C7 ile bu formattaki videoları dönüştürmeye gerek kalmadan hafızaya yükleyerek sorunsuzca izleyebiliyorsunuz. Entegre FM radyoya da sahip olan cihaz müzik tutkunları için ideal. Ayrıca FM yayın özelliği sayesinde kabloya ihtiyaç duymadan cihazdaki müzikleri herhangi bir radyo alıcısına gönderebiliyorsunuz. Bu da evde veya özellikle arabada müzik dinlemek için gayet pratik bir yöntem. Gelelim Nokia C7’nin kamerasına. 8 megapiksel çözünürlük sunan kamera iki adet LED lamba ile desteklenmiş. HD video kaydı yapabilen kamera bu özellikleriyle oldukça başarılı. Kamera uygulamasının arayüzünü çok uzun zamandır değiştirmeyen Nokia malesef bu konuda da rakiplerinin gerisinde. Ayrıca kamera bu denli yüksek çözünürlük sunmasına rağmen otomatik netlemeden yoksun. Bu sebeple yakın çekim yapmak neredeyse imkansız. Fakat yeterli ışığa sahip ortamlarda başarılı fotoğraf ve video çekimleri yapabilirsiniz. Yaptığınız çekimleri doğrudan internete gönderebiliyorsunuz. Facebook ve Twitter entegrasyonu da Ovi dahilinde sunuluyor. Rehber kayıtlarınızın bu servislerden yayınladığı içeriklere doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Genel özellikleriyle birçok kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ürün olan Nokia C7, bazı eksiklikleri olsa da kaliteli malzemesi ve pratik kullanımıyla yeni bir dokunmatik ekranlı alternatif.

► Detaylar sayfa 2‘de