reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia GTX

Nvidia, GeForce GTX ekran kartı serisini emekliye ayırdı

 - Güncelleme: 13 Mart 2024 11:42

Ekran kartı devi Nvidia kısa süre önce çok uzun yıllardır aramızda olan GeForce GTX ekran serisini emekliye ayırdı. Artık sadece RTX ile yola devam edilecek.

Son dönemde yapay zeka üzerinden inanılmaz değer kazanan Nvidia, geçtiğimiz günlerde GeForce GTX 16-Serisi ekran kartları için üretimi tamamen bitirdi. Bu bağlamda artık GTX 1660S, GTX 1660, GTX 1650 ve GTX 1630 grafik kartları mevcut stoklar bittikten sonra elde edilemeyecek. Piyasadaki GTX 16 serisi ekran kartı envanterinin önümüzdeki üç ay içinde tüketileceği tahmin ediliyor, artık sadece GeForce RTX serisi ekran kartları merkeze alınıyor. Ray Tracing yani ışın izleme temelli RTX ismini “20” serisiyle hayatımıza dahil eden, üstüne “RTX 30” ile “RTX 40” serilerini çıkaran ve şu an “RTX 50” serisini geliştiren Nvidia, bundan önce çok güzel bir uygulama ile ses getirmişti. Geçtiğimiz haftalarda Nvidia Kontrol Paneli ve GeForce Experience yazılımları “sonunda” dedirten bir hamle ile beraber bir araya getirildi. Bunun için de beta olarak buradan ücretsiz şekilde ulaşabileceğiniz Nvidia yazılımı yayınlandı. Bu yazılım hakkında firmanın kendi açıklaması şöyle oldu: “İster oyun tutkunu ister içerik üreticisi olun, yeni yazılım bilgisayarınızı en son sürücüler ile güncel tutma sürecinizi kolaylaştırıyor, GeForce NOW, Broadcast ve Omniverse gibi uygulamaların hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlıyor. Birleşik bir GPU kontrol merkezine sahip olan uygulama, oyun ve sürücü ayarlarının tek bir yerden hassas bir şekilde ayarlamasına olanak tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca, GeForce RTX kullanıcıları için yenilikçi yapay zeka destekli filtreler de dahil olmak üzere güçlü oyun kayıt araçlarına, performans izleme katmanlarına ve oyun geliştirme filtrelerine kolay erişim için yeniden tasarlanmış oyun içi yer paylaşımı sunuyor.

Bu ilk beta sürümü, mevcut uygulamalarımızdaki en önemli özelliklerin çoğunu bir araya getirirken, kullanıcı deneyimini optimize ediyor, paketleri ve ödülleri kullanmak için isteğe bağlı bir giriş içeriyor ve oyun ile yaratıcılık deneyimlerinizi yükseltmek için yeni RTX özelliklerini sunuyor.

NVIDIA uygulaması ayrıca yeni yapay zeka destekli Freestyle Filtreleri içeriyor. RTX HDR, HDR ekranlarda SDR (Standart Dinamik Aralık) oyunlara sorunsuz bir şekilde HDR (Yüksek Dinamik Aralık) eklerken RTX Dynamic Vibrance, NVIDIA Kontrol Paneli Dijital Vibrance özelliğini geliştirerek oyunlarda görsel netliği daha da artırıyor.”

Nvidia haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER