reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia’dan profesyonellere özel performans canavarı: Quadro P6000

Nvidia ekran kartları konusunda heyecan verici duyurularını birer birer sıralıyor. GTX 1080 ile büyüleyen ve daha sonrasında GTX Titan X‘in yeni nesil versiyonuyla bir kez daha gündeme gelen Nvidia, şimdi de profesyonellere yönelik yeni ekran kartıyla adından söz ettiriyor.

Tasarımcılara ve araştırmacılara yönelik geliştirilen Nvidia Quadro P6000’de 3840 CUDA çekirdeği yer alıyor. 24GB GDDR5X GPU RAM ile profesyonellerin arzu ettiği grafik performansını fazlasıyla sunan kart, 12 teraflop güç sağlıyor. Böylesine güçlü bir canavarı beslemek de kolay değil elbette. Kartı kullanabilmek için 250W güce ihtiyaç duyuluyor. PCI Express 3.0 x 16 slotuna gereksinim duyan kartta dört adet DisplayPort 1.4 çıkışı ve bir adet DVI-D çıkışı yer alıyor. GTX Titan X’ten daha güçlü olan kartın dört adet 4K çözünürlüğünde ekranı 120 Hz yenileme hızında çalıştırabildiği belirtiliyor. Ayrıca VRWorks ile birlikte geliştiriciler VR cihazları için kolaylıkla içerik üretebiliyor.

Quadro P6000’in dışında bir de P5000 duyurulmuş durumda. 8,9 teraflop güç sağlayan bu kartta 2.560 çekirdek 16GB GDDR5X RAM yer alıyor. Hafıza genişliğinin ise 288 GBps olduğu belirtiliyor. Epey pahalı olması beklenen her iki kartın da fiyat bilgisi şimdilik bulunmuyor. Çıkış tarihi ve fiyat bilgisinin daha sonra paylaşılması bekleniyor.