reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia’nın Kal-El işlemcilerinden ‘süper’ performans

Nvidia’nın mobil cihazlarda kullanılan işlemcileri son dönemde birçok markanın tercihi oldu. Tegra serisiyle büyük başarı sağlayan firma da yeni dört çekirdekli işlemcisiyle ilgili gelişmeleri ve önümüzdeki dört yıla yayılan yol haritasını bir basın toplantısıyla duyurdu. Basın toplantısında kod adı Kal-El (Superman’in Kripton’daki adı) olan ve piyasaya Tegra 3 olarak çıkması beklenen dört çekirdekli işlemciyle ufak bir gösteri de yapıldı.
Kal-El
İşlemcinin gücünü ispatlamak amacını taşıyan gösteride ilk olarak geliştirilmekte olan bir cihazda 2560×1140 çözünürlükte bir görüntü çözüldü, ardından bu görüntü 1366×768 çözünürlüğe indirildi ve son olarak görüntü 30 inç büyüklüğünde ve 2560×1600 çözünürlük sunan bir monitöre aktarıldı. Tüm bu işlemler, tek başına ve hiçbir aşırı yüklenmeye maruz kalmadan Kal-El tarafından halledildi.
Tegra yol haritası
Nvidia’nın kendi verilerine göre dört çekirdekli yeni nesil işlemci Kal-El, Tegra 2’lere nazaran iki kat işleme gücüne ve üç kat daha iyi grafik işleme yeteneğine sahip. Bunu kanıtlamak için yapılan gösteride de Great Battles Medieval oyunundan içinde 650 düşman askerinin olduğu 720p’lik bir video hem Kal-El hem de Tegra 2 işlemciyle oynatıldı. Ortaya çıkan sonuç tabii ki Kal-El’in daha üstün ve net bir görüntü sunması oldu. Tüm bu yüksek performansın pil ömrünü düşüreceği varsıyılabilir ancak Nvida’nın açıklaması doğru koşullar sağlandığı takdirde Kal-El ile 12 saate kadar HD video izlemenin mümkün olduğu şeklinde.
Wayne (Batman), Logan (Wolverine) ve Stark (Iron Man)
Yaz aylarından itibaren mobil cihazlarda kullanılmaya başlanması öngörülen Kal-El’leri ilerleyen yıllarda yine adını çizgi roman karakterlerinden alan Wayne (Batman), Logan (Wolverine) ve Stark (Iron Man) işlemcileri izleyecek.