reklamı kapat

POPÜLER

Ödün veren amiral gemisi; Huawei nova 5T incelemesi

ETKİLEYİCİ TASARIM

Huawei nova 5T, kesinlikle firmanın son dönemde hazırladığı en dikkat çeken telefonlardan. Gören herkesi oldukça etkileyen telefon, Türkiye’de dalga mavisi, siyah ve yaz ortası moru olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle elde edilebiliyor. Burada özellikle bize de test için gelen mor renk seçeneği öne çıkıyor. Modelin genel olarak en çok arka kısmı dikkatleri üzerine çekiyor. Özel bir üretim sürecinden çıkan arka kısım, ışığa göre renk değiştiriyor ve tam anlamıyla bir görsel şölen sunuyor. İçerisine firmanın özel “nova” logosunun eklendiği bu arka tasarım, telefonun açık ara en çok beğeni toplayan yanı konumunda yer alıyor.

Fiyatı ön plana koymasına rağmen bir amiral gemisi olarak üst seviye gövde kalitesine sahip olan nova 5T, 174 gram ağırlığa sahip. Bu açıdan ne hafif ne de ağır olan telefon, tam orta noktayı iyi bulmuş durumda. Kalınlığı da bir amiral gemisine göre standart olan telefon, parmak izi sensörünü yan tarafında taşıyor. Bu fiziksel parmak izi sensörü beklendiği üzere çok ama çok hızlı çalışıyor. Aynı zamanda güç tuşu olarak görev yapan parmak izi sensörü, yan tarafta olmasıyla bir kullanım zorluğu yaşatmıyor. Bize göre yandaki sensörler arkaya oranla daha rahat bir kullanım getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bağlantı tarafında USB-C kullanan nova 5T, üzücü şekilde 3,5 mm kulaklık girişi taşımıyor. Kutusundan normal kulaklıkları USB-C portundan kullanmanıza imkan tanıyan basit bir dönüştürücü aparat çıkan telefon, üstündeki ahize içerisinde çok ufak bir bildirim ışığı barındırıyor. Nova 5T modelinde bildirim ışığı sunulması sevindiriyor ancak ışık çok ufak ve çoğu zaman görünmüyor. Burada kesinlikle daha belirgin bir ışık konulabilirmiş dedirtiyor.

Huawei nova 5T, firmanın tam ekran deneyimi sunan telefonları arasında yer alıyor. Bunun arkasında da ön kameraya ev sahipliği yapan bir ekran deliği yer alıyor. Ekranın sol üst kısmına yerleştirilen delik, biraz büyük olmasına rağmen çok rahatsız etmiyor. Çerçeveleri genel olarak ince olan telefon ile oyun oynamak ya da video izlemek oldukça keyif veriyor.